שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

הישראלים מגלים את היינות הלבנים

יינות לבנים הם הבחירה הטבעית בעונת הקיץ.

יינות לבנים הם הבחירה הטבעית בעונת הקיץ, אך הם מתאימים מאוד גם לשאר עונות השנה. אז למה ישראלים רבים ממשיכים לשתות יין אדום כבד גם בעונה החמה?

למה לבן ולא אדום?
הישראלים שותים יין אדום, וגם בקיץ. בארץ שבה הטמפרטורה בקיץ נעה בין 30 ל-40 מעלות, עם אחוזי לחות שיגרמו גם לתאילנדי ממוצע להזיע, אי אפשר לשתות יין אדום. בטמפרטורה חמה, כובדו של היין האדום יפיל אותנו מיד למיטה לאחר שתייתו. במציאות אקלים כמו שלנו הדבר האידיאלי והמתבקש ביותר לעשות הוא לשתות יין לבן מצונן היטב, עם רמת חומציות גבוהה יחסית וגוף לא כבד. יין זה יצנן את הגוף ויגרום להרגשה קלילה יותר. 
אז היינות הלבנים הם המתאימים ביותר לאקלים הישראלי החם, נעים לשתות אותם מקוררים, הם יותר קלים לשתייה, בדרך כלל פחות אלכוהוליים ורובם מתאימים לסוגי המאכלים הנהוגים באזור. אך דבר נוסף מדבר בעד יינות אלה, לאור העובדה שרוב צרכני היין בישראל מבקשים יין אדום, ורואים בלבן יין פחות איכותי (ולגמרי לא בצדק), ולאור הביקוש הנמוך, מחיר היין הלבן נמוך יחסית לאחיו האדום, למרות שלעתים ייצורו לא פחות מסובך ויקר מיין אדום. בתקופה לא קלה לכלכלה כמו היום, יינות לבנים יתאימו יותר גם לכיס שלנו.

נוק אאוט ללבן
היין הלבן קיבל מכה רצינית בעולם בראשית שנות התשעים, עם פריצתו של הפרדוקס הצרפתי. החדשות על מעלותיו הבריאותיות של היין האדום העפיץ דחקו את רגליו של היין הלבן. קהל צרכני היין שתה באדיקות בכל ארוחה יין אדום יבש כדי שיילחם בכולסטרול הרע. היסטריית הפרדוקס הצרפתי הותירה מקום רק ליינות אדומים ואם לבנים אז רק יבשים לחלוטין.
אך מציאות זו מתחילה להשתנות, וקהל השותים בעולם חוזר אל היינות הלבנים הטובים. כשבוחנים מה קורה במדינות ים תיכוניות אחרות, כמו סיציליה וסרדיניה, מזרח ספרד ואחרות בסביבה, רואים שהם צורכים הרבה מאוד יינות לבנים, והם יודעים למה. האיטלקים אפילו אומרים שאם אתה רוצה לשתות מים, אז כבר תשתה יין לבן.
יינות לבנים יכולים להיות מעניינים יותר ומגוונים יותר, בעלי בשומת וניחוחות רבים יותר מאשר היינות האדומים. ופה לייננים יש אפילו יתרון נוסף, והוא האפשרות להטביע את חותמם וטעמם האישי על ידי שימוש במגוון רחב של טכניקות ייצור. 

הישראלים מגלים את היינות הלבנים
בשנים האחרונות הישראלי מגלה לאט לאט את היינות הלבנים, ההיצע של יינות אלה בארץ עולה לאחרונה, ומורגש גידול בצריכה של יינות לבנים. אמנם רוב היינות הנמכרים גם בעונה החמה הוא עדיין של יינות אדומים, אך ניכר גם גידול נאה בביקוש ליינות הלבנים. יותר ויותר אנשים קונים יין לבן ויש התעניינות ביינות לבנים יבשים לארוחות חגיגיות. היינות הגבוהים והיוקרתיים נכנסו לאופנה ואנשים לא חוששים להביא יין לבן יקר כמתנה.

מה לבחור?
כדי לצרוך נכון יינות בתקופה זו של השנה, כדאי לדעת מה לבחור. מתוך הסוגים הרבים של יינות לבנים, רצוי לבחור לקיץ ביינות הכי צעירים, רעננים וטריים. ביינות הצעירים מהבציר האחרון שנעשה בשנה האחרונה, ושלא יושנו בחביות, בולטת יותר החמיצות, שמקנה ליין את הטעם הרענן המרווה, וגורמת לכך שהיין לא יהיה כבד או מתוק מדי. 
לאחרונה התרבו זני הענבים הלבנים בארץ, ולצד שרדונה, סוביניון בלאן, אמרלד ריזלינג, קולומבאר וגוורצטרמינר אפשר היום למצוא גם יוהנסברג ריזלינג, ויונייה, מוסקטו, רוסאן, גרנאש לבן ועוד. 

מה עם אוכל? 
היין הלבן המקורר מתאים מאוד גם לשולחן האוכל שלנו. אפשר ללוות ארוחות שלמות רק ביינות לבנים, ללא צל אדום כלשהו.
יינות לבנים יתאימו כמעט לכל מנות הפתיחה וגם כאפריטיפים. לגבינות, פסטות שונות ומאפים, אין כמו היינות הלבנים לצדם, ואין כמעט יין לבן שלא יתאים למנות אלה. 
היינות הלבנים הארומטיים והחומציים מתאימים מאוד לגל המטבח האסיאתי ששוטף אותנו לאחרונה. יינות אדומים לרוב לא יתאימו לאף מנה של המטבח האסיאתי. 
יינות לבנים כבדים יכולים גם להיות מלווים רשמיים של מנות בשר. ריזלינג מינרלי בסגנון גרמני יתאים למנות בשר ואפילו למנות כבדות, וגוורצטרמינר או פינו גרי בסגנון האלזאסי יתאימו למנות כמו שוקרוט ודומיהן. 
סוביניון בלאן בסגנון הניו זילנדי או קולומבאר בסגנון הצרפתי ילוו אותנו היטב עם שיפודים ים תיכוניים ואפילו יתאימו לריענון הפה שלנו לאחר ניגוב חומוס. 
ואחרי כל זה לא תפתחו עכשיו בקבוק יין לבן לקראת העונה החמה שעומדת להגיע עוד רגע?

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות