שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

טיפות מעולמו המרתק של היין

ישראל פרקר

למה יין?

"מה דעתכם על יין?" שאלתי כמה צעירים ברחוב בראשון לציון, עיר היין ההיסטורית.
 והם ענו כמעט במקהלה: "יין זה לזקנים. כשקשה לי להירדם אני שותה יין ונירדם". ואני כמעט מתפלץ מחוסר הידע וההבנה שלהם בנושא הכל כך נפוץ ומקובל בעולם הרחב.
 קודם כל, יין לא שותים, יין לוגמים. ראיתם פעם משקה שנושם, ומתבגר במשך הזמן? ידוע לכם על משקה אחר שבמשך דורות רבים, מאז ימי המקרא, לוגמים ממנו בעקביות בשמחות ובאירועים דתיים הקשורים למסורת שלנו?
 האם נפגשתם ברחוב בחנות המיוחדת לקולה או למיץ אשכוליות, אחרי שחלפתם על פני מספר חנויות יין בראשון עירנו? אני יודע שלא.
 היין הוא נושא נהדר לשיחה מלאת חויות בין אנשים בכל העולם, ובכל השפות, וגם גורם לרקימת קשרים חדשים ומהנים.

לעיתים כשאני רוצה לשמח צעירים ולתת להם שי בקבוקי יין, חלקם מסרב לקבלם, להפתעתי, בתואנה שיין לא מתאים להם או בכלל מעניין אותם.

כשהייתי השבוע בסדנת יין מועילה ראשל"צ, שחשפה מעט וחשוב מעולם היין, ונוכחתי שרק 0.008% מתושבי העיר חשבו שהנושא מעניין אותם, היה קשה לי להירדם בלילה.

שוב הבנתי שחשוב לי להמשיך ולנסות למצוא דרכים לקרב אותכם לעולם היין המרתק, כדי להבין אותו סוף סוף טוב יותר ולהתרחק מהזלזול בו. יין זה לא רק טעים לי או לא. בחיי !!! בזכות היין אני מטייל המון ברחבי העולם ונהנה במשך הרבה שעות מדי שבוע, גם כאן, בארץ.
 עולם היין המרתק הוא חלק קטן מהעולם הגדול. תפקידו של היינן לא רק לעשות יין, אלא גם להביא לכך שהציבור הרחב ילגום אותו בהנאה ובהבנה, מפני שיין צריך להבין באמת, כדי ליהנות ממנו כראוי !!!

סופר ומשורר מדברים בשפת הרומנים והשירה, מלחינים מדברים בשפת המנגינות, צייר מדבר בשפת הציורים ויינן טוב יודע לדבר בשפת היינות, המעודנת, שהיא גם טעימה וגם מלאה בסיפורים יפים ומעניינים.

כמו שילד נולד ומקבל חום, אהבה, תמיכה, חינוך במשפחה תומכת ואוהבת, ולאחר מכן מתבגר ומתיישן, אותו דבר קורה גם עם היין. (אגב, הוא מתיישן טוב רק אם דאגו לייצרו כהלכה ולהתאימו להתיישנות) 
 המילים המשמשות לתיאור אדם הן גם מילים לתיאור היין, החי. המראה שלו, ההתנהגות שלו, הפרופיל שלו, הרגישות שלו. יין יכול להיות מלא ורזה, קל וכבד, רגוע ועצבני, עדין וגס, אלגנטי ופשוט, צעיר וגם זקן, רענן ועייף, שטוח ופירותי, ועוד המון תאורים יתאימו לו. זו לא פלצנות או קשקוש, חברים. אלה עובדות. מי שחושב אחרת הוא ממש בור ורחוק מהנושא.
 כמו שבן אדם מתחיל את חייו בבטן אימו, כך גם היין מתחיל לצמוח בכרם, ששורשיו מסתעפים ומסתרגים בבטנה של אמא אדמה. צמיחת הגפנים והענבים עד לבציר, דרך צבירת הסוכר והחומצות, השתפרות מבחר הארומות והטעמים, זהים להבשלה של העובר בבטן אימו וגדילתו.
 היום בו מגיעים הענבים ליקב מהבציר, זהה ליום שהבעל לוקח את אישתו לבית היולדות. ביקב סוחטים את הענבים, מתחילה התסיסה ומתחילה התהוותו של היין. סחיטת התירוש המותסס האדום, זהה ללידת התינוק. כשמפרידים את היין ממה שליווה אותו, מהקליפות ומהחרצנים נולד היין האדום הצעיר כשהעתיד לפניו. כך גם מתחילה דרכו של התינוק החמוד.
 היין מתחיל להתעצב, להיות יפה חיצונית, צעיר וארומטי. היופי שלו הוא בצעירותו. אחרי תקופת יישון מתחיל היין להפגין את שריריו. ממש כמו גבר צעיר מחוטב, שמאד נעים להסתכל עליו, מפני שהוא יפה חיצונית. הוא גם מתחיל להיות חכם, רגוע, שקול, סקסי. אוהבים אותו והוא נעשה בשל, כמו היין.
 בשלב מסוים מגיעים השניים לגיל הזהב, בו עוצמתם ואיכותם יורדת. יין כמובן מומלץ ללגום בהנאה כשהוא בשיאו. בקשר לגבר, זה ברור…

מאחורי כל בקבוק יין מסתתר סיפור ארוך, מסקרן ומעניין, וזה עוד אחד מהכיפים בלגימתו, בהאזנה לסיפורים ובשהייה בחברתם הנעימה והמושכת של מביני עולם היין המרתק.

האמינו לי, ולניסיון הרב שלי, שהחיים של מכייפי עולם היין הרבה יותר רגועים וכיפים מחיי אלה המקטרים ומקנטרים ללא הרף וללא תכלית מעשית את העולם המלא שחיתויות, איבה ומדון, הנמצא הרחק מעולמם של מביני עניין היין, עולם הפוליטיקה, נטול הרסן והניקיון.

לחיים !!!

israel@winesisrael.com


כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות