שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

ביקור בתערוכת היין, "סומלייה 2017"

פרופ' עמוס הדס

כמדי שנה חוזרת אלינו תערוכת היין המקצועית "סומלייה". תערוכה כתערוכת "סומלייה" נועדה במקורה להציג בפני קהל המבקרים המקצועי בארץ את מגוון יינות הארץ ואחרים מיבוא המוצעים לקהל הישראלי.
התערוכה הגיעה בשנה זו ל"גיל הבגרות" והנסיון הרב שנרכש על ידי מארגניה מוחש מיד בשל מיצוב התצוגות והדוכנים המצביע על ארגון ביד מנוסה, טוב טעם בחלוקת נפחי התצוגה ובתשומת לב לפרטים.

אכן זו הינה התערוכה הטובה בעיר והטובה בין תערוכות ואירועי היין בארץ. כבשנים עברו, המבקר פוגש מאות מותגי יין מיקבים גדולים, בינוניים וקטנים, יקבי בוטיק ומשפחה, הפועלים בארץ ושלל יינות יבוא מחו"ל.

עובדה מצערת היא, שלא כל היקבים המקומיים, מקטן ועד הגדול ביניהם הציגו בתערוכה השנה. חסרונם מוחש בבירור.

בעבר בתחילת דרכה הייתה זו בעיקרה תצוגת יכולות מקומיות וחלקם של יינות היבוא היה מצומצם מעט.
כיום יש בה הרבה מעבר לכך, התחושה היא שחלקם וגיוונם של יינות היבוא גדל, משקלם של הטעימות וריבוי מותגי יין חדשים וישנים לא השתנה, אלא הדגש נוטה יותר אל עבר מפגשי מבקרים, קניני היינות כמסעדנים,

עיתונאים ומבקרי יין, אנשי תרבות מזון, יין אורחים ועתונאים מחו"ל. מפגשים אלה כוללים שיחות אישיות בין יחידים או אף בקבוצות, בהן מחליפים מידע, התרשמויות, רוכשים ידע חדש, הרחבת הידע שנצבר בעבר ויתכן שגם מנסים להסיק מסקנות, או סיכומי ביניים.
כל אלה על כוסי(ו)ת יין.

כבכל שנה המבקר המתמיד מחפש לא רק את היינות, המכרים ואנשי ענף היין, אלא מבקש לעמוד על שינויים במגמות וסגנונות היין הישראליים (במידה והופיעו), כמו גם להצביע על השיפור במיומנות הייננים, חדשנות בחיפושיהם אחר מאפיינים אישיים בבחירת זני הענבים ליינות, או ממסכי היינות החדשים ועוד.
סקרנות זו מקורה בעובדה שלמרות היות ישראל זעירה בממדיה ואחת מיצרניות היין הקטנות ביותר בעולם, היא עשירה במגוון יחודי וגדול של תנאי סביבה, מגוון קרקעות וצירופי מיקרו-אקלים השוררים בכרמי הארץ השונים. עושר זה בתנאי סביבה ואקלים כשהוא משולב במיומנויות כורמים וייננים מוכשרים יוצר אצל המבקר המקצועי ציפיות מהכורמים, יינני ויצרני היין בארץ, שבנוסף ליינות טובים מאד שהם מייצרים, יטו לפתח יינות המייצגים נכונה ביינותיהם את מגוון צירופי הקרקע- האקלים המקומי והזנים.

כבשנים עברו, נהניתי במהלך הביקור מתחושות של רחבות, נוחות בגישה לדוכנים, היה מעט קשה להתרכז בעת הטעימות ולא תמיד היה רמת הרחש סביב נמוכה דיה בעת השיחות עם מבקרים אחרים ומציגים כאחת. אולם למרות "תקלות אלה" באווירה הכללית, זכיתי כמו כל מבקר אחר בתערוכה, במידה סבירה של נוחות ונינוחות ובחוויה מהנה ורבת הפתעות לחך ולעין.

בתערוכת השנה מספר היקבים המקומיים שהציגו מתוצרתם היה מצומצם יחסית למספר היקבים הפעילים בארץ, עובדה זו הקשתה על המבקר להבחין בשינויי מגמות וסגנונות היין, המבוקשים על ידי הייננים במאמציהם להתבדל מהכל ולפתח מאפיינים אישיים בממסכים חדשים שיצרו.

למען גילוי נאות, אודה "צעיר הייתי גם זקנתי" ולמרות נסיוני התקשיתי בתנאי שפע היינות השונים לטעום רבים מהיינות שהוצגו. גם לא לפי רשימה מצומצמת שהוכנה מראש. כאשר כל מי מהמציגים ושלוחיו מפתה אותך לטעום, קשה שלא לאבד הן מחוש הטעם והריכוז הנדרש אלא גם לעיתים תפגע ביכולות ההבחנה בשינויי סגנון, מגמה ואיכות יינות, או ב"הבזקים" של סגנון אישי אותם חפשתי.

תהיה זו משאלת לב שלא תתגשם להאריך את משך התערוכה כדי שמבקריה יוכלו לבצע טעימות מפורטות יותר, או לחילופין לפצלה למספר אירועים בשנה. במדינת ישראל לא ניתן הדבר בגין בעיות כלכליות. בשים לב לכך נראה שטוב היה לו היו המציגים מארגנים מעין קטלוג עם מאפייני היינות אותם יציגו כך שהמבקר יוכל לברור לעצמו את דרכו במבוך הינות המוצג.

בשל מגבלות הטעימה שנמנו למעלה נותרה בפני הברירה, שעלי להסתפק בטעימות חלקיות ( בבקור יחיד קשה לעמוד על כל יין ויין). ההתרשמות הכללית חידדה בי את ההרגשה כי אין לנו להתבייש בפרי ידי ייננינו.
המגוון הישראלי שהוצג כלל יינות רבים, לבנים כאדומים, שניתן היה להבחין בחלקם יינות המציגים סגנון מתהווה של יינן זה או אחר, יינות נסיוניים  מזנים חדשים ומרקחות יין (ממסכי יין) מענינות ומאתגרות.
ההיצע ביינות אדומים רחב מאד ובעל מנעד טעמים רחב, אך בהשוואה לשנים קודמות יש תחושת סטגנציה ושכאילו נעצר דחף החדשנות באדומים. זאת בניגוד להיצע היינות הלבנים, אף שאינו גדול בהשוואה לזה באדומים.

נמצאו מרקחות יין או בלשון האקדמיה ממסכי יין מרתקים ולא תמיד שגרתיים. כל אלה מוכיחים שהענף על כל קשייו ונפתולי התנהלות מנהיגיו, הוא ענף התוסס לא רק במיכלים וחביות אלא גם בדימיונם של ייננים מוכשרים המחפשים ביטוי נאות לסגנונות, חדשנות ומאפייני אזורים ביינותיהם. כל אלה מצביעים על כי הייננים בארץ מנסים, בין אם הם בעלי יקב משפחתי זעיר, או יצרנים בינוניים, למצוא מגמות חדשות בלבנים ולהתנסות ולחפש אחר סגנון אישי או מרקחות יין מיוחדות.

התרשמותי הזו אוששה על ידי רשמים של מבקרים עמם שוחחתי ושיחות עם המציגים השונים. לכל אלה נראה, שניתן להבחין בשינויים בממסכי היינות ובכיוונים אליהם חותרים יצרני היינות הלבנים בארץ.
ראשית הענין אינו רק נסיון מקומי להשיג את ה"גוון הזני" כבעבר, אלא מורגשת נטיה ברורה להשגת  ממסכי יינות המזכירים את ממסכי אזורי היין של הרון והפרובנס בצרפת או טוסקנה באיטליה. ברור שיינות הארץ לא יהיו דומים לאלו שאותם הם מנסים לדמות, אך הניסיונות הביאו להופעתם של לא מעט יינות מרתקים ומענינים, אף שלא רבים הוצגו, זאת בשל נטית המציגים להציג יינות אדומים המהווים עדיין את היינות השליטים בשוק.
הפתעה קלה זומנה לי בשיחותי עם חלק מבאי התערוכה, שחלקם הגדול ציינו כי גדל העניין ביינות לבנים בין הישראלים. האם הדחף לכך נובע להתחדשות הענין ביינות לבנים על ידי קהל הצרכנים? על כך ימים יגידו.  

בכל התצוגות למיניהן חסרה לי פינת תצוגה של מועצת גפן היין, או משרד תמ"ת האמונים על ענף היין, או לחילופין של "עמותה לקידום תרבות היין בישראל", במידה וקיימת כזו.
חסרון זה מצביע על המחדל הגדול של מנהלי תעשית היין והגופים המנהלים את הענף, קרי מחדל הזנחת הפן החינוכי וההדרכתי החיוני כל כך לקידום תרבות היין והגדלת צריכת היינות. פעילות הדרכה ויעוץ, הדגמה ופיקוח הינן חיוניות ובפועל מחייבות פעולה ברמה לאומית.

יין אינו משקה המכיל רק כוהל אלא הוא מוצר בעל ערך חברתי, מסורתי ותרבותי, ורב משקלו כמרכיב חשוב בכל תרבות אוכל של חברה אנושית מפותחת ומבוססת. כאן המקום לברך את מארגני התערוכה לקיים טקס הענקת פרסים ל"מסעדות המקדמות את תרבות היין". כבספור סדום ועמורה נראה כי לפחות בתערוכה זכינו לזהות "צדיקים בודדים" מעודדי תרבות יין.   

לסיכום אומר שהביקור בתערוכה היה מועיל, מהנה וחינוכי גם לי המנוסה בתערוכות, והשרה בי הוקרה והערכה למארגניה, סטודיו בן עמי. כל שניתן להוסיף הוא לברך את מארגני התערוכה ולמציגים בה ולברכם בברכת "יישר כוח" ומי יתן ותתעלו בתערוכות לעתיד.

ארשה לעצמי להביעה את המשאלה הבאה, שבתערוכות הבאות יגדל חלקה של תעשית היין המקומית וההיבט ההדרכתי – חינוכי יעלה ויכלל כחלק מובנה בתערוכה.

צילם ישראל פרקר

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות