טלטלה חיובית בענף שמן הזית הישראלי

09/12/2016
לאחר שנים של מאבק שודרג התקן לשמן זית המשך »

שר שר האוצר, הכלכלה  והתעשייה מר משה כחלון חתם על שידרוג התקן לשמן זית 191.

דר' עדי נעלי, ראש ענף הזית במועצת הצמחים מסר : "אנו מברכים על חתימתו של מר כחלון על שידרוג התקן לשמן זית 191 ומודים לשר כחלון שמצליח להוביל שיפור מהותי בנושא בזמן קצר בו הוא בתפקידו.
שידרוג התקן הישראלי לתקן הבינ"ל הוא מהלך חשוב לצרכן הישראלי שייהנה מתקן מודרני שימנע  את הטעיית הציבור.

הטעיית הציבור התאפשרה כאשר התקן הישראלי היה נחות מהתקינה הבינ"ל. זהו מצב שאיפשר לייבא ולשווק בישראל שמנים באיכות נמוכה, שאינם עומדים בתקן הבינ"ל כשמנים איכותיים תוך הסתרת מקורם.
המאמץ לשידרוג התקן, לא היה פשוט ונתקל בהתנגדות ולחץ חזק של גופים בעלי עוצמה שהתנגדו נחרצות לתקן מודרני, שקוף שיחייב רישום איכות השמן מקורו המדוייק ועשו מאמצים רבים לטרפדו.

התקן המשודרג כולל כלים חדשים וחשובים להבטת איכות שמן הזית לצרכן הישראלי שיאפשרו הגברת האכיפה ומניעת הזיופים. בדיקות מעבדה מתקדמות והכנסת נושא ההערכה החושית (אורגנולפטית) באופן רשמי מהוות חידושים חשובים ומשמעותיים בתקן שיגדילו האמינות הצרכנית של שמן הזית.

התקן המשודרג ייתן לצרכן בהירות, שקיפות והבחנה בין הקטגוריות השונות ויאפשר ולבחור את שמן הזית שלו עפ"י איכותו ומקורו.  הוא יאפשר מצד אחד יבוא של שמן זית מזוכך וזול למי שחפץ בשמן זול ומצד שני יאפשר בידול ומיתוג של השמן הישראלי האיכותי.
יבוא שמן זית היה ויהיה גם הלאה וכל עוד הוא בצורה שקופה וברורה ועומד בסטנדרטים אין כל בעיה בכך. גידול וייצור שמן הזית הישראלי הוא יעיל, מתקדם ואיכותי ויודע להתמודד מול תחרות הוגנת עם יבוא מסודר בהתאם לתקינה הבינ"ל. מאחר ומגדלי הזית נתמכים בצורה משמעותית באירופה המדינה החליטה לתמוך בגידול הישראלי והיא שתחליט האם לבצע זאת בתמיכה עקיפה (מכסי מגן) או תמיכה ישירה.
כשהאוצר החליט לצמצם התמיכה העקיפה ולפתוח מכסה פטורה ממכס בפסח, הוא המיר זאת בתמיכה ישירה במגדלים וכל שינוי בהמשך יחייב התנהלות דומה.

כניסת התקן לתוקף מאפשרת מספר חודשי התארגנות בהם נדאג להשתלמויות והכשרות לדרישות התקן המשודרג. הדבר ידרוש מאמץ משותף אולם יתרום להתקדמות המתמדת של הענף.

חשוב לציין שחתימה ואישור התקן מאפשרים לנו כעת לחתום על האמנה של ארגון השמן העולמי –IOC ולחזור להיות חברים מלאים בארגון לאחר שהורדנו לדרגת "זמניים" בעקבות אי התאמת התקן הישראלי לתקן הבינ"ל של ה-IOC."

%d7%a9%d7%9e%d7%9f-%d7%96%d7%99%d7%aa

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

תגובה אחת על טלטלה חיובית בענף שמן הזית הישראלי

  1. מאת עליזה יתום‏:

    שמן זית כתית מעולה, כבישה קרה, ישר מהחקלאי
    רשימת מעודכנת של יצרנים באתר שמן זית מקומי
    http://www.shemen-zait-mekomi.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *