שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

פרידה ממובילי פעילות יקבי כרמל בראשון לציון

ישראל פרקר

מדי פעם כשאני עובר ברחוב הכרמל בראשל"צ, סמוך למתחם יקבי כרמל, אני חוזר במחשבותי 15 שנה אחורה ונזכר באותה שעה מוקדמת של יום בציר, בה עמדתי סמוך למתקן קליטת ענבים ביקב וצפיתי בהשתאות איך נשפכים אליו במשך מספר שעות עשרות רבות טונות של ענבים, ממיכלים ענקיים שהיו על משאיות שהגיעו אחת אחרי השנייה מכרמעי היקב.
הענבים הופרדו מהשדרות, נמעכו קצת, והובלו לאחר כבוד למיכלי התסיסה הגדולים.
ריח מיוחד ונעים של יין ועלים התפזר באוויר ורעש המנועים שבר את השקט של השעה המוקדמת הזו, כשהשמש רק התחילה לזרוח. עברה בי מן התרגשות מיוחדת, מאירוע, שאולי היה שיגרתי לעובדי היקב חבושי הכיפות, אך עבורי הוא היה מאוד מיוחד וייחודי. 

15נובמבר 2015 . שנים מלאות בסערות, תכניות ושינויים רבים ביקב חלפו מאז.שוב, מלא בהתרגשות ניסתרת, עברתי את שער חומת היקב שגילה כבר עבר מזמן 100 שנים.
הרגשתי בליבי שהגעתי לכעין פגישת פרידה עם מובילי פעילות היקב ממתחם יקבי כרמל בראשון, המנכ"ל ארז פז והיינן הראשי, ליאור לקסר החוגג כבר שנות בר מצווה ביקב ההיסטורי הגדול הזה.

התרגשתי (שוב מהמון זכרונות שהסתובבו לי במוח)  כשעליזה, מזכירת המנכ"ל החייכנית, הובילה אותי לחדר המנכ"ל, בו נפגשתי בעבר עם מנכ"לים קודמים של היקב, דוד זיו וישראל איבצן ז"ל.

"תקופה רבת פעילות עברה עלינו, עם הקמת והרצת המפעל החדש של יקבי כרמל באלון תבור". פתח ארז פז את השיחה, כשענה לשאלתי הראשונה, המתבקשת, מה מתרחש ביקב הגדול שעובר כל כך הרבה תהפוכות, כבר תקופה לגמרי לא קצרה.
"במתקני היקב החדשים באלון תבור, שעלותם מסתכמת בכ 90 מיליון ש"ח, יערכו הבלנדים, הסינון, האיחסון  והביקבוק של היינות"

"הייצור עצמו ימשיך להתבצע במתקנים הגדולים שביקב שבזכרון יעקב ובקאיומי הגלילית". הצטרף היינן ליאור לקסר לשיחה. "המעבר צפונה היה הכרחי לצורך ייצור יינות ברמה גבוהה יותר. מערכת הביקבוק חדישה ומשוכללת, ותנועת היין מהמיכלים ועד לבקבוקים, הרבה יותר קצרה ממה שהיתה במתקנים ההיסטוריים בראשל"צ, זו עובדה חשובה המוסיפה לאיכות המוצר הסופי."

ארז פז: "היקב שלנו עובר מהפכה עצומה, ואנחנו עובדים על עוד פרוייקטים מעניינים שייחשפו לציבור בקרוב."
עצוב לנו מאוד לעזוב את המקום ההיסטורי הזה בראשל"צ. זהו המפעל היחידי בארץ שעבד ברציפות תקופה כל כך ארוכה מאז הקמתו לפני כ130 שנים ועד היום.
היקב שלנו ממשיך להיות הגדול במדינה בייצור יין, בציוד החדיש והמשוכלל ביותר."

ליאור לקסר: " בציר 2016 היה מצויין. אחד מהטובים ב-15 שנים האחרונות. הוא היה נוח מאוד לניהול ולפיקוח."
יין חדש שיצא ממרתפי כרמל החל מבציר 2014 הוא ה-4 VATS  אדום שאמור להימכר בעיקר במסעדות במחיר שווה לכל כיס – ממסך של מרסלאן, קריניאן וגרנאש. יינות ששהו ב- 4 חביות גדולות של 5,000 ליטר (vats)  כ"א מרכיבות את היין, ומכאן מגיע שמו.
גם את כרמל מלבק, כרם אדמון 2013 כרם יחידני , הזכיר ליאור כיין מאוד ייחודי.
יין אדום יבש, שהופק מענבי מלבק שנבצרו בכרם אדמון הנמצא כ- 770 מטר מעל פני הים.

"מהבציר האחרון בודדנו יינות מ-70 כרמים יחידניים במיכלים נפרדים, ורק בשלב מאוחר יותר נחליט  אם ואיך להשתמש בהם בבלנדים או לבקבק חלקם כיינות זניים. יש לנו יינות מזנים החדשים אצלנו, שנספר עליהם רק בשלב מאוחר יותר."

ארז מוסיף ומדגיש: "יקבי כרמל נבנה מחדש ואסור לשכוח שלחנוך מפעל מזון חדש זהו פרוייקט לא קל, הכולל מגוון גדול של תהליכים, השמשת ציוד וקליטת עובדים (הרוב) חדשים, והכשרתם לעבודה.
אנחנו בתהליך של תכנון אסטרטגי מקיף לחמש השנים הבאות, עם תחזית עסקית המיועדת להמשיך להצמיח ולהוביל קדימה את יקבי כרמל, כולל חדשנות בנטיעת כרמים עם זנים חדשים ומעניינים.
שנת 2017 תיהייה מעניינת ביותר ביקבי כרמל. אנחנו גם נכנסים לעיסקי האלכוהול ויש לנו את מערכת ההפצה הגדולה ביותר בעולם היין הישראלי."

%d7%90%d7%a8%d7%96-%d7%95%d7%9c%d7%99%d7%90%d7%95%d7%a8

פגישה מעודדת הייתה לי במשרדי הנהלת יקבי כרמל בראשל"צ, בה שמעתי את חזונם החיובי והגדול של שניים ממובילי התהליכים ביקב, ארז פז, המנכ"ל וליאור לקסר, היינן הראשי של היקב.
משרדים אלה עומדים להתפנות עד חודש ינואר 2017, כשאז יעברו כל מתקני היקב ובניניו ההסטוריים, לרוכשי המקום.
כששאלתי בפגישה על עתידו של מתחם היקב ושימורו בהתאם לחוק שימור אתרים, נענתי שזה כבר יהיה תפקידם של הבעלים החדשים של המתחם ולא בידיהם של אנשי יקבי כרמל.
כך, לצערי הרב, נשאר נושא השימור עדיין כתעלומה בלתי ברורה, שבשלב זה היא מעוררת סערות מרובות וגדולות בקרב אלה שעתיד המקום כל כך חשוב להם, והם רבים מאוד.

שיהיה המון בהצלחה לאנשי יקבי כרמל בפרוייקט הענק שלהם בעולם היין הישראלי.
לחיים, גבוה גבוה !!!
 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות