ב'שביל היין' בצפון

28/04/2013
אתרים, אירועים, יין ואוכל המשך »

כתב וצילם: אבי הלוי

 מאז שהחל העידן החדש של יינות ישראל זוהה הגליל כאזור יין איכותי במיוחד. הגובה, האקלים הקריר והאדמה הטובה משכו אליהם את יצרני היין המעטים של פעם ואלו יזמו נטיעות כרמי יין באזור. הכרמים הראשונים ניטעו ברמות נפתלי ובסמוך למושב כרם בן זמרה והם שימשו את יקבי האיכות הראשונים בארץ, אלו שקמו בתחילת שנות השמונים. מאז ועד היום חל גידול עצום בענף היין בצפון, ניטעו עשרות אלפי דונם כרמים נוספים והוקמו עשרות יקבים. היינות המיוצרים על ידי יקבים אלו זוכים להערכה רבה וקוטפים מדליות ופרסים בתחרויות יין בארץ ובעולם. היקבים והיינות בגליל הביאו לתנופה עצומה בתיירות המקומית ושוחרי יין רבים סובבים באזור מדי סוף שבוע, בחגים ובחופשות.

 אולם 'שביל היין' בגליל הוא רק ציר שסובבים אותו פריטי תיירות נוספים, מגוונים ומהנים. את העושר העצום של המוצר התיירותי הכולל יוכל הקהל הרחב לצרוך בחודש מאי הקרוב שבו יתקיימו עשרות אירועים שחלקם קשור ליין וחלקם לאו דווקא. להדגמת מגוון היצע זה נערך לאחרונה בצפון סיור לכתבים מתחומי התיירות, האוכל והיין. בארצנו המרחקים קצרים וכבר כשעה וחצי לאחר יציאת האוטובוס מתל אביב הגענו לתחומי הגליל. בצומת אלונים הצטרף אלינו מדריך הטיולים אמנון גופר, מדריך ותיק באזור הגליל, שמעריציו מכנים אותו 'אמן הטיול והסיפור הגלילי'. גופר. תושב כפר ורדים, הוא בעל ידע רב והיכרות מעמיקה עם אזור הגליל. ספרו 'חמש דקות מהצימר', המכיל המלצות לעשרות טיולים קצרים בגליל, הוא להיט בקרב מטיילים בצפון.

 עוד כשעה נסיעה ואנו במרכז המבקרים של יקב אורטל שבקיבוץ אורטל ברמת הגולן. את פנינו קיבל שמואל חזן מנהל מחלקת תיירות במועצה אזורית גולן המרכזת את כל הפעילות התיירותית בגולן. "ברמת הגולן פועלים כששה עשר יקבים", מסביר חזן ומוסיף: "בחודש מאי כל היקבים האלו יהיו פתוחים למבקרים ויהיו בהם פעילויות שונות ומגוונות. האירוע המרכזי, "יין ואומנות בין כרמים", יתקיים ביקב אורטל בחג השבועות. יקבי רמת הגולן, החוגגים שלושים שנה להקמתם, יקיימו בעשירי למאי אירוע שבו תוצג תערוכת עבודות מחביות בשיתוף עם מגמת העיצוב במכון הטכנולוגי חולון בשילוב מוסיקה וטעימות יין. יקב הר אודם יוציא סיורים, מקבץ היקבים בקדמת צבי ישמח לארח מבקרים בסופי השבוע ועוד". (לרשימה המלאה של הפעילויות בחודש מאי בגולן ראה קישור )

 יקב אורטל הוקם לפני כשנתיים ביוזמת איש קיבוץ אורטל אילן זעפרני. כרמי קיבוץ אורטל נודעים באיכותם והם שימשו, ואולי עדיין משמשים, את יקבי רמת הגולן להכנת יינות מפורסמים מסוג 'כרם יחידני' מזה שנים רבות. אילן זעפרני הוא היינן בפועל והוא נעזר ביועץ היין איתי להט. בכוונת היקב להגיע לתפוקה של כשלושים אלף בקבוקים בשנה. בביקורנו טעמנו יינות מהזנים ויונייה, מרלו וסירה. אהבתי את היינות שניכר בהם שנעשו באופן מדויק ומענבים מובחרים. יינות יקב אורטל נמכרים במרכז המבקרים ובנקודות מכירה בודדות בארץ.

 שמי כהן, מנכ"ל הרשות לפיתוח הגליל, סיפר שבסקר שנערך על ידי משרד התיירות התברר שהגליל נתפש בעיני רוב הישראלים כאזור התיירות האטרקטיבי ביותר בארץ. עוד נמסר שכשלושים אחוז מתושבי הגליל מתפרנסים, בין אם במישרין ובין אם בעקיפין, מתיירות. שנת 2012 הייתה שנת שיא בתיירות הפנים בגליל עת ביקרו באזור כשלושה וחצי מליון ישראלים. עוד ציין כהן שהרשות רואה חשיבות רבה בפסטיבל 'בשביל היין בגליל' ומשקיעה בקידומו ממון רב. הוא ציין את חלקם של יקבי הגליל, שבעים ושמונה במספר, בקידום התיירות באזור. "תרבות היין צוברת תאוצה ומושכת הרבה התעניינות", סיכם שמי כהן והוסיף: "חשוב לציין שהפסטיבל מציע חוויית תיירות כוללת ולא רק יקבים ויין".

 אחד האמצעים לחוות מקרוב את הגולן והגליל הוא סיור ג'יפים. יש לא מעט חברות המציעות סיורים מסוג זה וקל מאוד למצוא אותם ברשת האינטרנט. סיורים כאלו מאפשרים הגעה למקומות שלא תרצו להגיע ברכבכם הפרטי: שבילים חוצי מים, שטחים הרריים, גאיות וכד'. יש המציעים טיולי יערות וצמחיה, טיולי מקווי מים, טיולים בעקבות לוחמים, סיורי לילה עם ובלי לינה בשטח ועוד. אנו קיבלנו הדגמה של סיור כזה מגשר בנות יעקב הישן דרך הירדן ההררי, מטעי וכרמי ראש פינה. סיורנו התעכב, בין היתר, בחרבת ירדה שהייתה במלחמת העצמאות אחד המשלטים מול ראש הגשר הסורי באזור משמר הירדן. יותר ממאה לוחמים נהרגו בקרבות באזור והם הונצחו באנדרטה שהוקמה במקום. מול ירדה, על כביש מחניים-משמר הירדן החלו שיחות הסכם שביתת הנשק ישראל-סוריה שנחתם בשנת 1949.

 אחד ממוקדי המשיכה באזור היא ללא ספק המושבה ראש פינה הטובלת בירק על צלע גבעה. גרים בה בין שלושת אלפים לחמשת אלפים איש אבל פוקדים אותה, בעיקר בעונת התיירות, כעשרת אלפים איש ביום. אנו התכנסנו ב- 'פינה בראש', ושמענו את טל בן דוד, מבעלי המקום, שדיבר על חלומו להפוך את ראש פינה למרכז תיירות היין של הגליל, כזה שימשוך גם תיירים מהעולם ולא רק תיירות פנים. ראש פינה תארח בתחילת חודש מאי, זו הפעם הרביעית, את כנס היין. פרטים על כך שמענו מהמנהל המקצועי של הכנס, היינן איתי להט שסיפר שהכנס יעסוק השנה בנושא שהינו מאוד רלוונטי בעולם אך טרם זכה לטיפול מסודר בארץ והוא נושא הקיימות (sustainability) בענף היין. נציגי הגופים המארגנים את פסטיבל בשביל היין וכנס היין מסרו שהשנה יוחל במסורת של הענקת 'אות יקיר ענף היין' על תרומה משמעותית לענף. הזוכה בתואר השנה יוכרז בסיום כנס היין.

צילם אבי הלוי

צילם אבי הלוי

 במסגרת אירועי הפסטיבל יתקיים יריד יין שיחל ביום חמישי 2 במאי בערב, לאחר הכנס, ויימשך למחרת ביום שישי. ביריד יציגו כשלושים יקבים מאזור הגליל. היריד יתקיים בגן הברון בראש פינה שהיה יעד ביקורנו הבא. תוך כדי סיור בגן סיפר לנו מורה הדרך אמנון גופר, שכאשר הגיע הברון רוטשילד לראש פינה בשנת 1886 הוא הביא עמו אדריכל גנים צרפתי בשם 'דה-הא'. וכך אמר לו הברון: ""גן תבנה לי, גן הברון, וצורת מנורה תהיה לו, שבעה קנים. העולה בקנה המרכזי יחזה שלושה לכל צד, זוהי מנורתי. ותוסיף לו למטה מים זורמים. אם אין מים- אין חיים". ואכן, במבנה הגן ניתן לראות שבילים וצמחיה התואמים תיאור זה. בגן הברון, כאמור, יתקיים יריד היין ופרטים נוספים על האירוע והיקבים המשתתפים בו ניתן למצוא בקישור זה.

 תחנתנו הבאה: מושב רמות נפתלי. במושב זה, שנודע באיכות הכרמים מרוכזים כמה יקבי בוטיק: יקב עמרם, יקב רמות נפתלי, יקב נעמן ויקב 3 גפנים. אנו ביקרנו בשניים מהם. האחד, יקב נעמן ויקב 3 גפנים. טעמנו יינות ושמענו פרטים על כל יקב. היקבים באזור נהנים מפרי איכותי במיוחד המשמש גם יקבים אחרים וידועים, ביניהם יקב רמת הגולן. ליקב נעמן שלל יינות הקרויים על שם להקות רוק ואופי היינות בדרך כלל עז ומודגש. יינות יקב 3 גפנים עדינים ואלגנטיים יותר. ארבעת היקבים ברמות נפתלי משתפים פעולה ובמסגרת הפסטיבל יתקיים אירוע שמרכזו ביקב נעמן. המבקרים ייהנו ממופע רוק על במה שתוקם בחצר בית משפחת נעמן וכן יהיו ביקורים וטעימות בכל ארבעת היקבים. אירוע זה יתקיים ביום שישי 17 במאי.

 סיימנו את היום הארוך בכפר המרוני גוש חלב. אמנון גופר הוליך אותנו בסמטאות הציוריות של הכפר. זהו כפר שקט ויפה ויש בו כנסיות, שרידי בית כנסת קדום, בתים נאים וחצרות שבהן גדלים תאנים, דובדבנים וסומק. חוויה קולינרית זומנה לנו במקום ושמו DANZ. זהו מתחם בבעלותו של תושב המקום בשם נדים. האיש הזה מייצר יינות, ערק, גראפה ובירות. אשתו וילדיו אמונים על הכנת האוכל שכולל סלטים ותבשילים גליליים ביניהם עולש, מלוחיה, חוביזה, עלי גפן ממולאים בבשר כבש, זיתים שחורים וירוקים מתוצרת עצמית, אורז עם צנוברים, ממולאים שונים ועוד ועוד ועוד…

 לפרטים מלאים על אירועי בשביל היין 2013 היכנסו לקישור זה.


צילם ישראל פרקר

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.