איך לא "לאכול אותה" עם שמן זית מזויף?

27/04/2013
בדקו היטב לפני הקנייה המשך »

מאת: דיוויד סלע

1) מחיר

 החיבור בין שמן זית איכותי ומחיר זול – אינו קיים במציאות. שרשרת הייצור והפקת השמן האיכותי מהעץ ועד הבקבוק – ארוכה ויקרה. זה לא אומר ששמני זית יקרים הם טובים . יש יצרנים חוצפנים שלא רק מזייפים אלא גם מעיזים לדרוש מחירים מופקעים, אבל בטוח שאיכותו של שמן הזית הזול מתאים יותר לשימון צירי הדלתות אך לא לסלט.
בקבוק שמן זית 750 מ"ל עם מחיר מדף של פחות מ 48-50  ₪ מעורר מנורה אדומה.

2) איפה לא לקנות

 כל הקניות האלה של שמני זית הנקנים בצידי הדרכים, המוצגים לראווה על מכסי המנוע של טנדר בכניסה לכפרים ערביים – בזבוז זמן וכסף. אותו כנ"ל לגבי פחי השמן שחברים שלכם מביאיםמהכפר הזה או אחר שם נמצא בית הבד של "האח של המוסכניק שלי" וכאלה. זאת כיווןשאחד ממרכיבי האיכות החשובים של שמן הזית תלוי בהעברה מהירה תוך מקסימום 6 שעות של פרי הזית מהקטיף במטע ישירות לבית הבד, למטרת אצירה מיידית של שמן הזית. אצל בני דודינו הערבים שקי הזיתים שוכבים במטע יום יומיים עד שמתארגנים על מספר משמעותי של שקים, המובלים לבית הבד כאשר נוזלי הזית נמצאים כבר בהליךחמצון מואץ ומזיק.

3) שמן מיבואזיתים
הימנעו מרכישת שמן זית 
מיובא ! ברוב המקרים הוא באיכות נמוכה, בלשון המעטה. במגמה להגן על  חקלאות הישראלית יש מיסוי כבד על יבוא שמני זית לארץ, ובכדי לעמוד במחיר אטרקטיבי על המדף של 19 ₪ לחצי ליטר וכאלה – היבואן רוכש בחו"ל נוזלים הזויים שהקשר בינם לבין  שמן זית הוא כמו הקשר בין מטוס ועפיפון. לא להתקרב, זהו ברוב המקרים זבל שפסול למאכל אדם.

4) הבקבוק, לא פחות חשוב

 שימו לב לבקבוק: חלק משמני הזית של חברות ישראליות גדולות וידועות מתחום המזון משווקים בבקבוקים שקופים. תוחלת החיים של שמן זית בבקבוק כזה הינה קצרה והוא מתחמצן במהירות ובכך נעלמים ממנו ערכיו הבריאותיים.
שמן זית בבקבוק שקוף יכיל 
שלל פגמים, כי האור מפרק את שמן הזית וגורם לשחרור ריחות וטעמים לא נעימים, אתם לא רוצים את זה בשמן שלכם. קנו רק בבקבוקים כהים, ירוקים. אין ייצור בקבוקים כאלה בארץ, הם מיובאים מאיטליה ועלותם משמעותית, אך יצרני שמן שמכבדים את עצמם לא יעזו למכור לך שמן זית בבקבוק שקוף.

5) תווית איכות

אל תתרשמו מתווית איכות הזית של מועצת הצמחים, המוצגת על הבקבוק. אין לה משמעות, כי הזייפנים של השמן מזייפים גם את התווית. כשבמועצת הצמחים יש פקח אחד בלבד לכל המדינה לנושא בדיקות איכות שמן זית ומשרד הבריאות מתנער מאחריותו לעניין – הפיתוי לזייפני השמן לרמות גם בעניין תווית האיכות הינו עצום, לראיה – לעולם לא הושלך מישהו מהם לכלא , שלא לדבר על תביעות נגדם. כלום.

6) מדליות תארים וכאלה

אל תתרשמו מציורי מדליות של תחרויות שמן בחו"ל המוטבעות על התווית. אם אתם רוצים – שלחו לי כוס מים מהברז ואארגן לכם עבורה מדליה זהב מתחרות שמן באיטליה, זה רק עולה קצת כסף….
מומלץ לברר באינטרנט תוצאות של תחרויות שמן זית רשמיות שנערכות בארץ מדי שנה, בעיקר בררו את התוצאות של תחרות"הראשון במסיק".

7) מה אומרת התווית?

 לתווית שעל הבקבוק כמעט אין משמעות, תתעלמו מכל הסופרלטיבים שהיצרנים מעניקים לעצמם. רבים
מהם פשוט משקרים. גם תאריך התפוגה, רמת החומציות, המילים "כתית מעולה מכבישה קרה" – אינם רלוונטיים כלל במקרים של שמנים מזויפים.

8) שווה לחקור ולבדוק
משפחה ישראלית ממוצעת בת 5 נפשות המודעת לתכונות הבריאותיות של שמן זית צורכת כ 10 ליטר שמן זית בשנה ויותר, ורמת הצריכה עולה כל שנה. רכישה של שמן איכותי כרוכה בהוצאה משמעותית, ושווה לעשות פעם אחת  מחקר משפחתי, לאתר את השמן האיכותי והמתאים ולהתמקד בו.

9) איך בודקים איכות שמן זית
 ברכישת שמן זית, בנוסף להנחיות הנ"ל, בדקו גם את הריח, ה"בוקה": מייד לאחר פתיחת הבקבוק שיפכו שמן לחצי כוס והריחו על ידי החדרת החוטם לפנים הכוס. ריח עשבוני מעקצץ משהו המזכיר דשא / עשב קצוץ / זיתים –סימן טוב. חוסר ריח או ריח קלוש או ריחות שמזכירים חומץ או דוכן פלאפל – לא טוב. ריח חזק שלא מזכיר עשב/ דשא או פרי- לא טוב. לאחר מכן הכניסו את הכוס עם שמן הזית למקרר, ובדקו לאחר מספר שעות, אם השמן לא צמיג – לא טוב.

10)  חשוב להתאים את הטעם לטועם

מעבר לכל המידע הנ"ל, חשוב שתאתרו את השמן זית האהוב עליכם בטעמו, בנוסף לאיכותו הגבוהה. שוק שמן הזית מתפתח ממש כמו ענף היין, יש שמנים הנקראים "זניים" והבקבוק מכיל אך ורק את השמן מזן עץ זית ספציפי.
יש בארץ מעל ל 10 זנים 
עיקריים, כגון ברנע, פיקואל, ארבקינה, קורנייאקי , סורי, לאצ'ינו, פישולן ועוד והם
שונים בטעמם. המבינים מבחינים בין שמני זית שונים לסוגי אוכל שונים, ויש גם את בעלי בתי הבד המתמחים ב"בלנדים", כאמור ממש כמו ביין. שווה להשקיע בבדיקה.

כף שמן 300

11) טיפ חשוב
לאחר שתנהגו על פי כל ההנחיות הנ"ל ותאתרו את השמן האיכותי שגם מתאים לכםבטעמו, חשוב לזכור שיש לשמור עליו בבית באחסנה נכונה במקום חשוך ובשום פנים ואופן לא על השיש ו/או בקרבת הגז.

12)  המומלצים
אם הגעתם עד הנה – אתם בטח שואלים את עצמכם –" יופי, אבל על מי אתה 
ממליץ?"
יש בארץ כ 259 בתי בד, רובם מייצרים שמנים באיכות נמוכה.
ובכן, ראשית, פעלו על פי כללי האצבע שפורטו כאן. כאמור, אינני ממליץ לרכוש שמן זית מיובא.בנוסף, השמנים שמיוצרים על ידי מרכזי מילוי של חברות גדולות וידועות בתחום המזון בארץ – חלקם בסדר, אבל "זה לא זה".
אז מה כן? בבדיקה רוחבית מצאתי שרוב שמני הזית האיכותיים באמת קשורים בבתי בד הנמצאים 
בקיבוצים.

הנה דוגמאות:

"ארץ גשור" מקיבוץ גשור ברמת הגולן.

"מסיק" מקיבוץ מגל.

"חלוצה" – עד לאחרונה מקיבוץ רביבים וכעת מרמת הנגב הסמוכה.

"סבא חביב" מקיבוץ פרוד.

יש עוד בתי בד המייצרים שמן זית איכותי אך רובם, להבדיל מה 8 המומלצים כאן , בעלי פרישת שיווק מוגבלת.

13)  לסיכום
 שמן הזית הינו מרכיב מהותי במטבח הישראלי. אפשר להשתמש בו לטיבול מאכלים אבל גם לצרכי טיגון/ אפיה/ אידוי וכו'. שמן זית טוב לא רק שישפיע משמעותית על הבריאות שלכם (כפי שמוכיחים מעל ל 3599 מחקרים שנערכו בשנים האחרונות), הוא גם ישדרג את טעמו של האוכל 
שלכם בצורה משמעותית ביותר!

דייויד סלע

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

38 תגובות על איך לא "לאכול אותה" עם שמן זית מזויף?

 1. מאת לאה גוילי‏:

  תודה על האינפורמציה.

 2. מאת דוד‏:

  ראשית מי זו חברת הזית הישראלי ודייויד סלע העומד בראשה.
  כנראה הסודיות מעל הכל מאחר ובגוגול אין שום מידע.
  אם זיכרוני אינו מטעה אותי אזי שמן הזית של החברות הגדולות נמצא תקין, חברות כגון עץ הזית, יד מרדכי, זיתא ואולי עוד.
  אין מילה על חברות אילו.
  כמו כן ההמלצות איך לא לאכול אותה הנם לאחר קנית שמן הזית, למעט להימנע מתוצרת חוץ.
  נראה לי שיש יותר מקצת מגמתיות בכתוב.
  הנני צרכן מהשורה ולא קשור ליצרן כל שהוא.

 3. מאת דייויד סלע‏:

  התגובה מיועדת לדוד:
  הסקירה יועדה למי שמתעניין בנושא ובעיקר לאילו שמעוניינים להרחיב מעט ידע בנוגע לרכישות שמן זית איכותי. היא אינה מיועדת לאנשים עוקצניים כמוך, שברור בעליל שמיהרת לכתוב את הביקורת שלך לפני שהטרחת את עצמך לקרוא המאמר עד תומו, ואם אכן קראת – אתה סובל ללא ספק מחוסר הבנת הנקרא. למשל כשאתה כותב "ההמלצות איך לא לאכול אותה הנם לאחר קנית שמן הזית" ברור בעליל שאו שלא קראת את סעיפים 1 עד 7 המתיחסים כולם להמלצות לפני (!!!) הרכישה, או שאתה לא מבין את מה שאתה קורא.
  מה בדיוק ה"מגמתיות" במאמר עליה אתה כותב קשה להבין, אולם העובדה שהחברה שלנו אינה משווקת בישראל ולו אך ליטר אחד של זמן זית אלא מייצאת את כל התפוקה לשווקים בחו"ל מוכיחה שהכתיבה הביקורת וההמלצות נכתבו ממקום של שירות לציבור ולא מתוך מגמה כל שהיא, כטענתך המוזרה.
  לעניין החברות הגדולות, הן לא הוזכרו אכן בשמן המלא במאמר אך הייתה בו פעמיים התיחסות לחברות המזון הגדולות שעוסקות גם בשמן זית, ולא התיחסתי לשמות החברות כיוון שאני ברשותך כמובן לא ממליץ על השמנים שלהן. אמנם הם עברו את הבדיקה של כלבוטק, אבל ככתוב במאמר (אם יצא לך לקרוא…) , "זה לא זה". השמנים שלהם בינונים, רובם משווקים בבקבוק שקוף שאינו מתאים לרמה של שמן זית כתית מעולה (לנוחיותך – לך לסעיף 4 במאמר) ואי אפשר להשוות סטיק להמבורגר, גם אם ההמבורגר עובר את מבחן משרד הבריאות, ואתה בטח תבין את ההמחשה.
  המאמר הוצג בימים האחרונוית בעשרות אתרים בלוגים ומאות דפי פייסבוק וזכה לשבחים מקיר לקיר, אז זה בסדר מבחינתי שיש מישהו שחושב ש "יש במאמר מגמתיות"….
  בקיצור -שתהיה בריא !

  • מאת אייל‏:

   שלום דייויד,
   ראשית כל, גם אם הניסוח הוא קצת טוקבקיסטי, יש משהו בדבריו של דוד. הגעתי לאתר זה וקראתי את תגובותיכם בדיוק מאותן סיבות: המאמר נותן תחושה של מגמתיות, ונסיונות לתהות על קנקנו של הכותב רק מוסיפות למסתורין.
   ככל הנראה החברה שלך רשומה כעוסקת ב "עבודות חשמל לבניין" ולא בייצוא שמן זית.
   (http://441il.com/listco_res/%D7%94%D7%96%D7%99%D7%AA+%D7%94%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C%D7%99+%D7%91%D7%A2%22%D7%9E/+/%D7%9B%D7%9E%D7%95%D7%9F+%D7%93+%D7%A0++%D7%91%D7%A8%D7%A2%D7%AA+%D7%91%D7%99%D7%AA+%D7%A7%D7%A8%D7%9F+++20120/514172253.html)
   חיפוש נוסף הביא אותי כאמור לדיון הזה. אז רק תיקח בחשבון שכרגע התגובה שלך כאן היא כרטיס הביקור הכמעט יחידי שלך.
   מעבר לכך, המאמר, שאין לי שום סיבה ממשית לדבר בגנותו, הוא מייאש למדי. למי יש כסף לקנות במחירים שציינת (50 ש"ח ל 750 מ"ל)? האם אני אמור להבין שכאשר אני צורך שמן "נחות" מתוצרת יד מרדכי למשל, אני בעצם פוגע בבריאותי?
   מה אתה יכול להציע לגב' "ריקי כהן" מחדרה לקנות?
   בברכה,
   אייל

 4. מאת יעקב עבדה‏:

  הנה עוד כתבה בנדון וזה עוד בלבול ועדיין אין אפשרות לבחור באמת את שמן הזיית הטוב כי אין ביטחון מלא שכל פרסום בנדון אינו מגמתי. אולי יותר טוב לחשוב על דרך מעשית איך להביא "זיפני שמן זית" לתת את הדין ולהרתיע בכך זייפנים אחרים?

 5. מאת שרלי בן נתן‏:

  שלום לך מר דייויד.
  שאלה בהקשר למאמר שלך לגבי שמן הזית.
  מה עם שמן הזית של קיבוץ " יד מרדכי " ??
  טוב למאכל או לא..??
  בברכה.
  ש.בן נתן

 6. מאת מאיר‏:

  אני מבקש לברר עם דייויד סלע האם קניית שמן בפחים של 5 ליטר ( במקום בקבוקים מזכוכית כהה )מתאים גם כן לשמירה על שמן הזית

  • מאת ניצן‏:

   אין בעיה לקנות פח של 5 ליטר, הפחים המשמשים למכירה טובים ושומרים על השמן.
   הבעיה שהאויב הכי גדול של השמן זה חמצן, וכשאתה משתמש בפח השמן לוקח לו הרבה זמן להתרוקן והשמן בפנים נחשף לחמצון ונפגם בטעמו ובתכונותיו הבריאותיות.
   ההמלצה שלי היא לקנות פח 5 ליטר שמן טוב מיצרן טוב בשביל המחיר המשתלם, ובבית להעביר לבקבוקי זכוכית שיאוחסנו במקום חשוך וקריר, ולמלא את הבקבוק על למעלה.
   כך גם כשתגיע לבקבוק האחרון עדיין תקבל שמן טוב וטעים.

 7. מאת אחד העם 47‏:

  מי זו חב' הזית הישראלי בע"מ?, את מי היא מייצגת ומה תחום פעילותה? לוט בערפל.
  ולתוכן הכתבה : יש מותגי שמן זית בנלאומיים המיובאים לישראל מחו"ל כבר עשרות שנים אשר איכות שמן הזית שלהן לא מוטלת בספק,
  והבקורת שלך חושפת אותך לתביעה בהוצאת דיבה של מותגים אלו.
  ומדוע אתה מתנגד לתו האיכות של ענף הזית?אולי משום שאתה מעוניין לתת לכל אלו שמוהלים שמני זית ממקורות עלומים להמשיך בחגיגה!
  כמו "בית הבד הגלילי" – שאין לא עץ זית אחד ,ומתבסס על יבוא ממקורות בחו"ל.כנסו לאתר של "זיתא" ותשאלו את השאלות הנכונות.
  אוהאתר של "יד מרדכי" שאין להם לא בית בד,לא עץ זית אחד יש להם מערכת למילוי בקבוקים מאז 1936 כאשר בפועל עוסקים בתחום
  משנת 2000 , תשאלו אותם ממתי עלית שטראוס היא הפטרון של התעשייה הקיבוצית.
  אושמן זית של "עץ הזית" שנכנס לתחום לפני שנתיים עוסק ביבוא
  מחו"ל לא עץ,לא בית בד-אך הוא מפרסם ששמן הזית שלהם עשיר בנוגדי חימצון !!! מה השטויות האלו, אפשר לחשוב שלשמן זית של האחרים אין נוגדי חימצון-זו אחת התכונות החשובות במרכיב של שמן זית.
  במומלצים שלך אתה טוען שהם קשורים לבתי הבד של התעשייה הקיבוצית לא ידעתי שסבא חביב אשר מיקומו בלול לשעבר בכניסה לקיבוץ פרוד שייך לתעשייה הקיבוצית,והוא למעשה הזרוע השנייה של משפחת ג'האשן.
  ומדוע אתה לא ממליץ על שמן זית איכותי נושא תו האיכות של "גן-יבנה" ?
  או שמן זית אליעד – אשר יש בבעלותם גם מטעים וגם בית בד מהמתקדמים והגדולים בישראל ואשר יושב בסמיכות למטעים שלהם בדרום רמת הגולןולעניות דעתי זכו בתחרות טרה אוליבו 2012 וראשון המסיק 2011 והם מופצים בפריסה ארצית בכל רשת שופרסל.

  אשמח לקבל תגובתך מר דויד סלע מנכ"ל חב' הזית הישראלי!!!!

  • מאת ניצן‏:

   מסכים עם רוב מה שכתבת חוץ מדבר אחד, עוד לא טעמתי שמן מיובא אחד בכל השנים שראוי להיקרא שמן איכותי, אולי הם עומדים בתקנים אבל במבחן טעימה רובם או יפסלו או יוגדרו כלא מוצלחים, כל מושבניק עם 30 דונם בחצר שהוא מטפח במו ידיו מייצר שמן ששום שמן מיובא לא יכול ראוי לעמוד לידו על המדף.
   דרך אגב כמה מהשמנים הכי טובים פוגשים במשקים קטנים במושבים שונים שווה להיכנס לפעמים.

   • מאת אחד העם 47‏:

    האם טעמת שמן זית כתית מעולה מותג " cufrol או של toscano או של bertolli או של מותג borges
    כל המותגים הנ"ל חובקי עולם – אז כל העולם לא מבינים בשמן זית?

 8. מאת גיא יובל‏:

  כמו בכל דבר אין הבטחה של 100% כאן, בסופו של דבר קניית שמן זית
  היא כמו כל מוצר (מזון וגם שאינו מזון). צריך להפעיל שיקול דעת, הגיון בריא. תזכרו שכל מי שנותן לכם המלצה באינטרנט, היות והוא לא מכיר אתכם אז יש לו איזה כוונה או אינטרס. יחד עם זאת כדאי לקרוא ולהפנים ולו רק חלק מן ההמלצות.
  כדי לדעת ששמן זית הוא ב 100% טוב עליבם לגדל את העץ בעצמכם, למסוק, להחזיק בבית בית בד, ולהכיר את תהליך הייצור. היות וזה לא ישים נשאר להאמין ולקוות לטוב.

  בברכה,
  גיא יובל

 9. מאת ניצן‏:

  דיוויד שלום
  מספר הערות
  1- המחיר שאותו אתה מגדיר כמינימלי הוא מטעה וגורם נזק, שמנים מצוינים כחלוצה ודומים נמכרים בין 39-42 שקל וזה מחיר סביר, ייתכן שאתה מעוניין למכור את השמן שלך ב50 שקל לבקבוק ואני מאחל לך בהצלחה אבל נא לא להטעות בעיקר עם פוסט שאמור להנחות אנשים. אני הייתי נמנע משמן מתחת 35 שקל ל750 מ"ל, יש יצרנים טובים שעושים מבצעים ברשתות ויורדים בכמה שקלים מתחת ל40 ₪, ולא נכון להמליץ לא לקנות אותם, להיפך זו יכולה להיות קנייה מצוינת, ברור שבקבוק ב25 שקל זה לא שמן זית כתית מעולה.
  2- אתה כותב כמה דברים נכונים וחלקם הגיע הזמן שייאמרו(כמו לגבי שמנים מהחבר מהכפר בגליל), ואז אתה נופל באמירה הכי לא נכונה והכי מופרכת והכי חובבנית שיש וזו בדיקת אמיתות שמן זית במקרר, אין בבדיקה זו אמת למרות שרבים מצטטים אותה, שמני זית שונים מכילים יחסים שונים בין חומצות השומן בשמן ו"יקפאו" בטמפרטורות שונות, גם שמן זית מזוכך עם צבע מאכל כימי יקפא ולפי הבדיקה שלך הוא שמן זית. זו טענה שמתאימה לסוחר שמנסה למכור סיפורים ולא למישהו שרוצה להקרין רצינות.
  3- אני מסכים אתך לגבי קניית שמן זית בצדי הדרכים, לדעתי יש כאן סכנה בריאותית קשה עקב שמנים מזויפים שמסוכנים למאכל.
  דרך אגה ההרעלה הגדולה בספרד בשמנות השמונים בה מתו מאות אנשים התרחשה משמן שנמכר בשווקים פתוחים ובצדי דרכים ולא ברשתות.
  4-אני מסכים אתך לגבי שמן מיובא, ישנם שמנים טובים באיטליה וספרד אך הם נשארים באיטליה וספרד כי יקר מידי לייבא אותם לארץ, השמן במסחר הבין לאומי הוא שמן מזוכך נחות במקרה הטוב ושמן לא ראוי למאכל או מזויף ומסוכן במקרה הרע.
  5- אני חולק עליך לגבי תו האיכות של מועצת הזית, הבקרה נעשית על ידי חברת אגריאור שמפקחת גם על התוצרת האורגנית בישראל והיא רצינית ויסודית, הביקורת שלך נכונה לתו שהיה קיים לפני מספר שנים ובוטל עקב ניהול לא נכון של חלוקתו והבקרה עליו. החיסרון בתו החדש הוא שחברה המייצרת 100 טון שמן טוב שנקנה בארץ אך מייבאת עוד 200 מחול עשויה לקבל את התו ואנו צריכים לסמוך על כך שהיא תשתמש בו רק לשמן הישראלי, וזו בעיה. למרות זאת כאשר הזיופים כל כך רבים ומסוכנים התו הזה הוא קרן אור בחשכה ומאפשר להימנע מרמאים מוחלטים כמו אילו שנראו בכלבוטק.
  6- שמנים ישראלים זוכים בהרבה תחרויות בעולם ובצדק, וייצרני השמן מתגאים בזכיות שלהם בצדק, ההמלצה שלך לא להתרשם מתחרויות בין לאומיות כמריו-סלינס בספרד (שחלוצה זכו בה פעמיים) או תחרויות בארצות הברית ואיטליה ולעומת זאת כן להתייחס לתחרות ראשון המסיק גורמת לי לחשוב שאתה קשור עסקית לאחד הזוכים בתחרות זו,אז תנסה לפרגן גם למי שעובד קשה וזוכה בתחרויות מול כל העולם, זה לא כואב.
  8- הייתי מוסיף לרשימה כמה שמנים נוספים כמו משק אחיה, והשמן מעמק בית שאן שיוצא לאחרונה לשוק תחת המותג "אסי" (יש שם רק כ 4000 דונם זיתים),אך השמן הכי טוב שטעמתי עד כה בארץ היה של גשור שציינת, (מקווה שלא רכשתי לי כמה אויבים כרגע).
  ההמלצה העיקרית שלי לכל מי שאני מדבר אתו היא ששמן זית קונים ממי שמגדל את הזיתים שמהם עשה שמן, ברגע שאתה קונה ממי שקונה שמן מאחרים אתה צריך לסמוך על כך שהוא קנה שמן טוב ומכר לך ברווח צנוע ולא קנה שמן נחות או מזויף ומכר לך ברווח עצום, ולך תסמוך על היושר של הסוחר הישראלי.
  שמן זית כתית מעולה הוא מוצר נפלא המועיל לבריאות בהורדת כולסטרול הפחתת מחלות לב הפחתת סיכון למספר סוגי סרטן ואף עיכוב מחלת האלצהיימר, שמן מזויף לא עושה אף אחד מאילו, ובהחלט עלול להכיל חומרים מסרטנים, בעיקר צבעים כימיים.
  החברות הגדולות יכולות לייצר שמן טוב ולחלקן מערכות איכות מוצר מעולות עם אנשי מקצוע, אך הן מתחרות בשוק מול זיופים ושמן נחות ולכן נאלצות גם לשלם מחיר נמוך לחקלאים וגם לייבא בעצמן שמן זול כדי לא להפסיד כסף.
  אני מאחל לך בהצלחה ביצוא שמן זית לחול כפי שהבנתי מהאתר שלך (בהנחה שהמידע שם נכון) , שמן הזית המיוצר בישראל טוב מהרבה שמנים בעולם וזה עושה טוב לראות שמישהו מעיז להתחרות ביצרני הענק בחול עם שמן ישראלי.
  עדיין התחושה שלי היא שאתה מנסה לחנך את הציבור לצרוך בצורה נבונה שזה חשוב אבל בתוך זה אתה מוהל אמירות שנראה כאילו נועדו לקדם אינטרסים שלך, וזה רע מאוד, הציבור הישראלי הכללי בור מוחלט בנושא שמן זית בעיקר מעודף אמירות שרובן באו מסוחרים המעוניינים לקדם את עצמם בלבד, צריך לתקן את זה ולא להחמיר את זה.
  בכל מקרה אאחל לך בהצלחה בעסקיך ושתהייה מאילו שמנסים להצליח יחד עם כל ענף ייצור שמן הזית בישראל.
  הכותב עוסק בתחום קרוב לעשרים שנה כמגדל ומייצר שמן (מעולה.. כתית מעולה)

 10. מאת Orna‏:

  ישראל פרקר
  הויכוח לגיטימי כולל המגיבים, אך אני מצפה שמגזין מכובד כמו זה שאתה מנהל כבר שנים, יבקר את החומרים טרם פרסומם. אני רואה במאמר של דיוויד סלע, חברת הזית הישראלי בע"מ Israel Olive Bond … מה זה BOND ? נסיון זול לשבש את Israel Olive Board – מועצת הזית שנעלמה עקב שחיתויות. כל מכבסת המילים הללו ו"בעזרת השם" מעורר סלידה וחוסר אמינות טוטאלית
  תודה

 11. מאת Israel‏:

  חברים, לדיוויד יש דף בפייסבוק . תוכלו משם להתכתב איתו אישית. אתם עושים פה חקירות בלשיות ומעלים כל מיני השערות משונות.
  ברור לכולנו שמוכרים בארץ ובעולם גם הרבה שמנים מזויפים נחותי איכות וחשוב מאוד שכולם ידעו זאת. טוב שהנושא סוף סוף עלה.
  אשמח לפרסם רשימה מסודרת של כל יצרני השמנים האיכותיים, אם אקבלה ממקור מוסמך.
  תודה !!!

 12. מאת Israel‏:

  הרשימה כפי שמופיעה באתר מועצת הצמחים:
  http://www.plants.org.il/uploadimages/TavMutagMeushar5.pdf

 13. מאת משתמש אנונימי (לא מזוהה)‏:

  שמתי חצי כוס שמן "ארץ גשור" במקרר לכל הלילה והשמן לא הפך סמיך. הוא נותר נוזלי כשהיה.

 14. מאת Jaacov Ben-Jaacov‏:

  מי היא חברת הזית הישראלי בע"מ? איפה מועצת הייצור של הזית? מה אומר משרד החקלאות?

 15. מאת Nirit Keshet‏:

  לא כל שמן זית קופא במקרר! מבחן המקרר לא מעיד בשום צורה על איכות השמן. ישנם שמנים שהמאפיינים הכימיים שלהם מאפשרים להם להגיע לטמפ' נמוכות מבלי להתגבש. הדבר תלוי בהמון גורמים – מועד מסיק, אופן ההפקה בבית הבד והכי חשוב – הזן ממנו הופק השמן. איך אני יודעת? סייעתי למחקר על שמן זית ביחד עם הפקולטה לחקלאות במשך 4 שנים.

 16. מאת Israel‏:

  קיבלתי אימייל "מפתיע":
  "שלום רב
  קראתי את הכתבה של דיוויד סלע ויצאתי מבולבלת לגמרי.
  מה עם שמן הזית המעולה שיוצא מבית קבוצת יבנה או מבני דרום וכן מקיבוץ שדה אליהו? אם הוזכרו כמה יצרנים, אז מן הראוי לאכוף את
  שאר היצרנים המפיצים בארץ. אני ראיתי בכתבה זו פשוט מודעת פרסומת. אשמח אם תתקנו אותי."
  אני רוצה לענות עליו כאן.
  אתר יינות ישראל מביא מידע על יינות ויקבי ישראל, שמני זית, מסעדות, יינות חו"ל וכו. כל מילה באתר היא כעין פרסומת מפני שכל כתבה או מבזק כאן חושפים מוצר שבעליו רוצה למכור אותו ואנחנו עוזרים לו בכך. זאת אהבתנו ומטרתנו – לעזור לאחרים.
  מעולם לא קיבלנו קריאה מיקב למה אנחנו כותבים על אחרים ולא עליו. מעולם לא התקשר שף ושאל למה אנחנו כותבים על מסעדות אחרות. הם לא שאלו זאת מפני שהם יודעים בברור שאין אפשרות לספר על כל אלפי המוצרים במסגרת הזמן ההתנדבותי שיש לנו.
  רק בנושא שמן הזית יש משהו משונה וייחודי ואנו מקבלים יותר ויותר תגובות מדוע אנחנו כותבים על אלה ולא על אלה.
  למה זה כך? אני לא יודע. בכל אופן אנו נמשיך במשימתנו ונפרסם כל חומר לגיטימי ומתאים שנקבל. לא נפרסם כמובן חומר שלא נקבל.
  ישראל פרקר

 17. מאת פרץ אלבז‏:

  היי דייויד
  מזמין אותך לבית הבד באבטליון לקבל הרצאת מבוא "שמן זית" המיסתוריות שלך גם מדאיגה.
  ויותר מכך מגמתית.

 18. מאת שרית‏:

  ועכשיו בלי טיפה של התנצחות וציניות: דייויד, האם תוכל לספר בכמה מלים על החברה שלך? במה עוסקת? לאן מייצאת? אודה לך מאוד וכמובן תודה על הכתבה המעניינת והמשכילה.

 19. מאת פרט שולי‏:

  למה צריך מחבר המאמר את הניחוח הגזעני שבשימוש הביטוי "בני דודנו הערבים"?
  (חלק מהערבים הם "אחים שלך" – יהודים מארצות ערב, שמייצרים שמן זית בכפרים ציונים שחלקם הם קיבוצים)
  אני לא מבינה בטוהר שמן הזית, אבל לגזענות אני רגישה.
  זענות לא מוסיפה בריאות !!!!

 20. מאת ריקי‏:

  דוד שלום!
  התחלתי לאחרונה לשתות כל בוקר כף של שמן זית של יד מרדכי רמת חמיצות בינונית.
  התחילה לי פריחה בגוף כמו אקזמה.
  האם ידוע לך על רגישויות כאלה לשמן זית?
  האם זה בגלל איכות השמן??
  האם ידוע לך מה זה חלבוני אבקנים – האם הם אמורים להיות בשמן זית?הבנתי שבשמן זית טהור לא אמורים להיות חלבוני אבקנים.
  אשמח לתגובתך
  תודה ריקי

 21. מאת חנוך זכריה‏:

  ראשית עלי לציין שההמלצות נראות לי מאד סבירות, חלקם אני מכיר ממה שנהוג באיטליה. אגב בדיוטי פרי ברומא, היססתי אם לקנות חצי ליטר של "לורנצו" שעלה 18 אירו, או 180 שקל לליטר. טעמתי את השמן במסעדה מצוינת בסיציליה וכמעט שתיתי את כל הפחית.
  שמן טוב בהחלט עולה יותר ולא רק בגלל עלויות הייצור, אלא גם בגלל הביקוש. בקיבוצים אוצרים שמן באיכות גבוהה (הזכרת את מגל ואני קונה את הפיקואל שלהם). קניתי גם את משק אחיה שאהבתי, את אליעד שהיה מצויין. יש גם יצרנים ערבים שמייצרים שמנים טובים, אבל ככלל צריך להיות זהירים עם הקניות גם אצל אלה וגם אצל אלה. כמו בכל ענף יש ישרים יותר וישרים פחות.
  רוב השמן שאני צורך הוא ישראלי, אבל שמן זית שראוי לשמש כרוטב (לא להטביע סלט), נניח לדג, לקטניות ולדברים עדינים, לא מצאתי בישראל. שמן כזה, למיטב הבנתי המוגבלת, ניתן למצוא בספרד, איטליה (שיש יצרנים אצלה שקונים שמן ספרדי ומוהלים אותו באיטלקי), וביוון (בכרתים במיוחד). עוד מקור הגון הוא דרום צרפת.
  מסכים במאה אחוז לחובה לשמור את השמן בתנאי חושך מוחלט ובמקום קריר. לעניות דעתי שמירה במיכל נירוסטה שוות ערך לבקבוק שחור (או כמו שבאיטליה נוהגים: לעטוף את הבקבוק בנייר כסף אטום לאור).
  בסה"כ צאתי את הכתבה הוגנת מאד ומאירת פנים, אפילו שיש יצרנים שחשו נפגעים מההמלצות. חבל שאין בישראל פורום של טועמים (בהתנדבות) שהיו מנקדים שמנים כפי שנהוג ביינות Wine tasting notes. אם יקום פורום כזה אני מוכן להתנדב.

 22. מאת אבי‏:

  לא מוזר ששמן אליעד נמצא בראשון לציון? אולי זה עוד מחסן שאליעד משכירים לגורמים מסחריים לא ידועים ומשתמשים בשם של אלי-עד שדומה לשם אליעד?

 23. תודה דיוויד על ההסבר על שמן זית אמיתי.כן? לא?

 24. Nirit Keshet אני מעוניינת לשאול אותך מספר שאלות קצרצרות בקשר לשמן זית. איך ניתן לעשות זאת?

 25. הבלה מדופלמת -שמן זית אמיתי קופא . אם 10% מוסף שמן אחר לא קופא

 26. מאת חנה ארמל‏:

  תודה על ההסבר אבל בעם היהודי הציבור כבר צריך להתרגל שמאכילים אותנו בהמון זבל. היות ואני קונה מזון אורגני אז כנראה שגם את זה צריך לבדוק טוב טוב

 27. מאת חנה ארמל‏:

  את מי זה מעניין שמאכילים אותנו בזבל את החברות שמייצרות ? אותם מעניין אך ורק הרווח על המוצר לא ?

 28. מאת דניאל‏:

  Jaacov Ben-Jaacov תשובה לגבי שמן זית ארץ גשור ששמת במקרר ולא קפא.
  לשמן זית ארץ גשור יש 8 זנים של שמן ועוד בלנד. חלק מהזנים זקוקים לטמפ' יותר נמוכות בשביל לקפוא. בודאות- שמן זית ארץ גשור הוא ברמת איכות של כתית מעולה. 100% שמן זית בלי שום תוספת של שום שמן / חומר אחר. רמת החומציות הגבוהה ביותר היא 0.4 כשיש זנים שלפי תוצאות המעבדה הם 0.1-0.2.

 29. מאת ניימן שרה‏:

  השמן הטוב ביותר הוא של של אליעד.כתית מעולה בכישה קרה.לא ברור לי מדוע לא הוזכר.גם זכה בהרבה תערוכות וקיבל דרוג גבוה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.