יינות רמת הגולן בת"א

24/04/2013
בר מארץ היין בנמל תל אביב המשך »

יקבי רמת הגולן חוגגים 30 שנה והם עושים זאת בגדול בבר מארץ היין שהקימו בנמל תל אביב.


צילם ישראל פרקר

בבר מארץ היין של יקבי רמת הגולן בנמל ת"א ישנן שש עמדות טעימת יין.

אבי הלוי, כתב האתר,  ביקר בעמדות הטעימה ומביא את התרשמותו מהיינות שטעם:

 בר מס' 1 – "הר חרמון – קפיצה קטנה לפסגה"

 יינות סדרת הר חרמון נחשבים לתמורה מצוינת למחיר שכן מחירם כחמישים שקלים והם טעימים ואיכותיים, במיוחד לחיך לא 'בררני'…
עד לאחרונה כללה הסדרה שני סוגי יינות בלבד: הר חרמון לבן – יין גנרי העשוי מכמה זנים לבנים והר חרמון אדום העשוי מכמה זנים אדומים. ביקבי רמת הגולן אוהבים לחדש וכעת התווסף לסדרה יין חדש בשם 'הר חרמון אינדיגו' העשוי מצירוף של הזנים קברנה סוביניון וסירה.
טעמתי את ה- 'הר חרמון אינדיגו 2012' ומצאתיו בהחלט חביב, זהו יין רך וטעים שהסירה מעניק לו תבלון נאה. בנוסף, ניתן לטעום כמובן בבר זה את ההר חרמון הלבן וכן את ההר חרמון האדום, שניהם מבציר 2012.

 בר מס' 2 – "גמלא – ההרפתקה"

 סדרת גמלא נחשבת בעיני רבים כסדרה המייצגת באופן הנאמן ביותר את האופי והמהות של יינות רמת הגולן. אלו יינות איכותיים שמחירם אינו גבוה, משהו בסביבת 60 עד 80 שקלים, תלוי היכן קונים. הם נעשים מענבים בהחלט איכותיים ותהליך ייצורם הכולל שימוש בחביות סבב שני ושלישי מאפשר את מחירם הנמוך ביחס לסדרות ירדן וקצרין.
בעמדה זו מוצעים לטעימה: גמלא סוביניון בלאן, גמלא שרדונה, גמלא סירה, גמלא קברנה סוביניון וגמלא קברנה סוביניון 'השמורה' (סדרה פנימית מובחרת בתוך סדרת גמלא).
בחרתי לטעום כאן את הסוביניון בלאן 2012 שהיה חד ופריך ,עם חמיצות טובה, מאוד לטעמי וכן את הסירה 2010 שהיה מתובלן וטעים במיוחד. בנוסף, טעמתי את הקברנה סוביניון 'השמורה' שהיה רך ואלגנטי.

 בר מס' 3 – "זנים ייחודיים בראי מקומי"

 יקבי רמת הגולן נודעים בחדשנות ואנשי היקב מחפשים כל העת לאקלם בארץ זנים המזוהים בדרך כלל עם ארצות אחרות. בעמדת טעימה זו ניתן לטעום גווירצטרמינר – זן שמזוהה בד"כ עם אלזס שבצרפת, פינו נואר – זן המוכר בעיקר מאזור בורגונדי שבצרפת, נביולו – איטליה, טמפרניו – ספרד, סנג'ובזה – טוסקנה שבאיטליה וכן יין העשוי משני זנים פורטוגליים – טוריגה נסיונל ו- טינטה קאו. יינות אלו משתייכים בחלקם לסדרת ירדן ובחלקם לסדרת גמלא.
טעמתי את הירדן גווירצטרמינר שמוגדר כחצי יבש, את הירדן פינו נואר שבהחלט מפגין לא מעט מאפיינים של הזן בעיקר צבע וריח, אהבתי את הגמלא נביולו ובמיוחד את הירדן 2T עשוי משני הזנים הפורטוגליים שהזכרתי קודם לכן.

6עמדות טעימה

 בר מס' 4 – "רק בן 30 – עבר הווה עתיד"

 בימים אלו חוגג היקב 30 שנים להיווסדו ובעמדת טעימה זו מוצעים יינות ישנים וחדשים איכותיים במיוחד, מעין חתך – פרופיל של היקב.
הרשימה כוללת, בין היתר, את השרדונה אודם – שרדונה מהכרם הצפוני ביותר ברמת הגולן, ירדן מלבק – יין חדש שטרם הושק רשמית, ירדן קברנה סוביניון מבצירים שונים, ולסירוגין מוצעים בעמדה זו ירדן קצרין שהוא יין הדגל של היקב וירדן 'רום' – יין מיוחד שנעשה בשיתוף פעולה של היינן הראשי של יקבי רמת הגולן, ויקטור שונפלד ביחד עם הייננית האמריקאית זלמה לונג.
אהבתי מאוד את השרדונה אודם 2011 שהיה צהבהב וחמאתי באופן שאני מאוד אוהב עם מדה נאותה של עץ. הקצרין 2008 צעיר מדי אך אפשר להבחין בפוטנציאל שלו, משהו שמזכיר יינות בורדו צעירים. הרום 2008, לעומת זאת, למרות שהוא בן גילו הוא הרבה יותר נגיש ומאוד מאוד טעים ונוח ללגימה כבר כעת, אולי בגלל חלקם של המרלו והסירה בבלנד שמהווים ביחד מחצית ממנו.

 בר מס' 5 – "לטעום את המקום"

 לפני כעשר שנים הוחלט ביקבי רמת הגולן להוציא יינות המבטאים את האופי המיוחד של כרמים מסוימים והוחל בשיווק יינות 'כרם יחיד'. הראשון היה קברנה סוביניון מכרם אל רום ואחריו באו נוספים תלת הסיסמא 'לטעום את המקום'.
בעמדת טעימה זו ניתן לטעום שני סוגי מרלו – האחד מהכרם האורגני באודם והשני מכרם קלע, ושני סוגי סירה – האחד מכרם מורדות אביטל, והשני מכרם תל פארס.
מבין המרלו בחרתי לטעום את המרלו אודם שהרגיש לי יין 'קר' ועפיץ אך מורכב ובעל פוטנציאל לעתיד. מבין יינות הסירה טעמתי ואהבתי את הסירה מורדות אביטל שהיה מאוד מאוד, נגיש, מתובלן וטעים. ליין הזה קראו בעבר מרלו כרם אורטל אך עם הקמתו של יקב בקיבוץ אורטל שעושה יין בשם זהה – הוחלט ביקבי רמת הגולן להסב את שם היין למורדות הר אביטל… שני היינות שהוזכרו הם מבציר 2008.

בר מס' 6 – "מבעבעים ומתוקים"

 ליקבי רמת הגולן מבחר יינות מבעבעים ויינות קינוח שחלקם מאוד ייחודיים. שני המבעבעים של היקב מוצעים כאן לטעימה – הברוט מסדרת גמלא והירדן בלאן דה בלאן. טעמתי את שניהם ובאופן מפתיע אהבתי יותר דווקא את הגמלא – אולי עקב נגישותו היותר טובה.
ייתכן על הבלאן דה בלאן (בציר 2007) להתיישן עוד שנה שנתיים. המתוקים בעמדה זו כוללים את המוסקטו – יין קיץ מאוד פופולרי ומבוקש , הירדן T בריבוע שהוא יין בסגנון פורט ועשוי מזנם פורטוגליים וכמובן ההייטס וויין – יין הקינוח המוצלח של יקבי רמת הגולן, יין עשוי בתהליך המדמה את תהליך ייצורם של יינות הקרח ובגרמניה ובקנדה.
טעמתי את ה- T בריבוע – שהיה מתוק מדי לטעמי בתור יין דמוי פורט אך מאוד מאוד אהבתי את ההייטס ווין 2011 – יין פנטסטי שמתקרב באופן מפתיע לדבר האמיתי.

צילם ישראל פרקרצילם ישראל פרקר

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

2 תגובות על יינות רמת הגולן בת"א

  1. מאת לימור עזרא‏:

    Add a comment…לפניכם הפירוט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.