שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

מאסטר יין-ערן פיק מיקב צרעה

ישראל פרקר

master of wine
יש לנו מאסטר יין חדש, והפעם מישראל, הודיעו הכותרות בכלי התקשורת העוסקים ביין בארץ. ערן פיק, היינן מיקב צרעה.
מה זה בעצם התואר "מאסטר יין"? שאלתי את ערן בפגישתנו האחרונה, מפני שרציתי להשביע, כרגיל את סקרנותי.

ערן: "מאסטר יין" זו קהילה ("מכון המאסטרים ביין") שהוקמה לפני כ-60 שנה באנגליה, במטרה לקדם את תעשיית היין בעולם. חברים בה רק כ-300 איש מרחבי העולם. זו קהילה של העוסקים ביין, אוהבי יין ואנשי מסחר ביין. להיות חלק מהקהילה אתה חייב את התואר מאסטר יין , שכדי לקבלו חייבים לעבור סידרת מבחנים. בממוצע רק כחמישה אנשים בשנה עוברים בהצלחה את המבחנים.

רוב החברים הם מאנגליה וארה"ב, מעט מאירופה, מעט מאוסטרליה ומעט מדרום אמריקה. הקהילה היא כמו גילדה. החברים הקימו לעצמם אגודה שקשה מאוד להכנס אליה. הם מנהלים ומטפלים בה בכל הנושא הפיננסי ומתעסקים בין השאר ברכישת נדל"ן בלונדון. להיות חלק מהקהילה זה כבוד גדול, כיוון שיש להם המון פעילויות ואירועים.ערן פיק

כדי להצטרף אליהם צריך לעבור מבחנים, טעימות עיוורות, להיות עם ידע תאורטי רב ולעשות עבודה מחקרית שלוקחת זמן רב. הרבה אנשים למבחנים אבל עוברים אותם רק מועטים .
לא כל אחד יכול להכנס לקהילה, וחייבים להיות שייכים לתעשייה מספר שנים.

וערן, "מאסטר יין" מיקב צרעה, ממשיך בהסבריו:  אני מאוד קשור ליין. למדתי  את  מדעי היין באוניברסיטת דיוויס בקליפורניה, שם קיבלתי כלים מדעים נרחבים על הכרם והיקב. תוך כדי הלימודים היה לי מאוד חסר הנושא של ההבנה ביין מעבר למדע היין, הכרת סגנונות ואזורים וזנים שונים בעולם והתחלתי ללמוד את הנושא בצורה מקיפה יותר. כשראיתי את התוכנית הלימודים בשנת 2011 שצריך ללמוד כדי להיכנס לקהילה, שקלתי להרשם אליה נוכחתי שהיא מאוד מעניינת מבחינת הידע שהיא נותנת בהכרת תחום היינות העולם. מגיים לזה שניתן להצליח לזהות 36 יינות במשך שלושה ימים עד רמת שנת הבציר, הזן וסגנון היין. שואלים אותך בבחינות מאיזה ארץ היין, מאיזה זן ומאיזה אזור ולפעמים יורדים עד רמת הכרם.

זאת תוכנית לימודים לא אונבירסטאית אלא של האגודה עצמה. החברים בנו תוכנית לימודית כשבשלבים הראשונים אלה לימודים עצמאיים. נוסף לבחינות בהם חייבים לעמוד , צריך גם להגיש עבודת מחקר.
התכנית שמדתי ונבחנתי בה זה נתנה לי בטחון והעניקה לי הרבה ידע במה שמתרחש בתחום היין בעולם, סגנונות יין שעושים וחשוב מאוד גם שהעניין שני זה פותח אותי להכרות עם הרבה אנשים משפיעי דעת קהל ברחבי העולם. אני מכיר אנשים בעלי ידע רב מלונדון ואוסטרליה. אנחנו נפגשים בכנסים ומקיימים יחסי חברות לאורך כל השנה. הרבה מהידע הנרחב שלי אני מיישם כאן, ביקב צרעה, בתהליך גידול הענבים בכרם , ויצירת היינות ביקב.

ערן מיהר לסיים את פגישתנו הקצרה וחזר לשוחח עם אורחי היקב שהגיעו לטעום את יינותיו.

אני המשכתי לאסוף מידע נוסף בנושא ומצאת שמטרותיו המוצהרות של האירגון הן:

  • לקדם את הידע, ההבנה וההערכה של היין;
  • לשמור על אמות המידה הגבוהות ביותר בתעשיית היין;
  • להגביר את היעדים האישיים והמקצועיים בפעילויות הקשורות ליין.


לפני שניגשים לתוכנית בת שלוש שנים של לימוד עצמי ונוכחות בסמינרים שעורך המכון, על המועמדים הפוטנציאליים לשכנע את המכון שהם בעלי הכשרון המתאים בכך שהם מגישים מאמר שכתבו וכן רשמי טעימה.

עד לשנת 1983 הבחינות היו מוגבלות ליבואני יין, סוחרים וקמעונאים מהממלכה המאוחדת בלבד. הפעם הראשונה שהוענקה דרגת מאסטר ביין לאדם שאינו בריטי הייתה בשנת 1988.
כיום החברים עוסקים במגוון רחב של עיסוקים: ייננים, כורמים, יועצי יין, סופרי ועתונאי יין, מרצים ליין, מלצרי יין, מנהלי מסעדות ובתי מלון. בנוסף לכך, רבים מהם עוסקים ברכישה, יבוא, הפצה, מכירה ושיווק יין.

לאתר The institute of Master of Wine

דוגמא לבחינה מ2016

 

 

 

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות