שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

דברים שכדאי לדעת על הענבים

לקראת תערוכת Fresh AgroMashov 2016

אחד מענפי החקלאות בישראל הינו ענף גידול הענבים, אחד משבעת המינים בהם התברכה ארצנו •  לרגל עונת הבציר הקייצית מביא דוד חי מחברת ד. חי שיווק תוצרת חקלאית, כמה עובדות על הענבים

עונת בציר הענבים בישראל מתחלקת לשלוש תקופות בעלות מאפיינים שונים באופן בולט, בזנים ובכמויות. בחלק מהשנה, גדלים הענבים בחממות ושטחים פתוחים באזור בקעת הירדן והערבה הדרומית. בחלק אחר גדלים הענבים במושבי הדרום ואזורי לכיש, בתקופת הבציר הפורה ביותר בשנה.

להלן כמה עובדות ומספרים על ענבים אשר יוצגו בתערוכת פרש אגרו משוב שתיערך בסוף החודש בגני התערוכה תל אביב.

1. קיימים מאות זני ענבים, הנחלקים באופן מסורתי לענבי יין, המיועדים לייצור יין וגראפה, ענבי שולחן, המיועדים לאכילה כמות שהם, וענבי שולחן ויין, המתאימים לשני הייעודים. בנוסף, יכולים הענבים להיצרך בצורת צימוקים, ריבה, ג'לי, חומץ, תמצית זרעי ענבים, שמן זרעי ענבים, צ'ורצ'חלה (ממתק קווקזי מסורתי) או דבשה.

2. גם לחרצנים שימוש חשוב, והם משמשים לתעשיית השמן המופק מזרעי ענבים והוא משמש לעיסוי ולרפואה.

3. הענבים הירוקים מובילים באחוזי הצריכה בכל העולם והענבים הצבעוניים והכהים מאופיינים בצריכה נמוכה יותר.

4. זני הגפן העתיקים ששימשו את תושבי הארץ בעת העתיקה נכחדו וכיום כל זני הגפן הגדלים בארץ הם זנים מיובאים מארצות אחרות ובעיקר מצרפת.
בשנים האחרונות החלו לחקור על הזנים העתיקים של הארץ ולצורך כך נאספו כ- 150 זני גפן שנמצאו במקומות נדחים בארץ ולאחר סריקה גנטית הוברר כי 70% מתוכם הם זנים אותנטיים שגדלו בארץ מאז ומתמיד. מזנים אלו נלקחו עלים והופק DNA לצורך אנליזת מיקרו-סטליטים לזיהוי זהות-קרבה לזנים אחרים. תהליך זה עדיין בעיצומו‏.

ענבים

5. הגפן מוזכרת במקרא מעל שלוש מאות פעם בשמות: גפן, ענבים, צמוקים, כרם, תירוש ויין.
 הגפן מאפיינת בעיקר את נחלת שבט יהודה. היא הייתה מגידולי היסוד של ארץ ישראל בעת העתיקה, כולל תקופת ימי הביניים. ביותה היה כנראה במזרח הקרוב, ושרידיה נמצאו באתרים רבים בארץ החל מתקופת הברונזה התיכונה, ומעידים על גידולה האינטנסיבי. קיימים גם שרידים רבים של גיתות יין קדומות ברחבי הארץ, החל מתקופת הברונזה ואילך‏. הגפן שהינה אחד משבעת המינים בהם נשתבחה ארץ ישראל, מופיעה פעמים רבות במקרא, בשירה ומשלי עם. בגפן קיימת גם מתנת עניים, עוללות, הייחודית לצמח זה.

6. בשפה העברית מילים רבות קיימות, המיוחדות לגפן ולטיפול בה. זמורות הוא שמם של הענפים המרכזיים של הגפן וישנם שמות שונים לגפן בהתאם לאופן גידולה: רוגלית היא גפן השרועה בגובה הקרקע על אבן נמוכה או מוט עץ בגובה הרגל. דלית היא גפן התלויה על עמוד ועריס תיקרא גפן בסוכת גפנים.

7. בשנים האחרונות מתברר שהטעם הטוב של הענבים מביא איתו גם שלל סגולות בריאותיות. הענבים נמצאים בראש רשימת המזונות שאכילתם מעשירה אותנו בשפע רכיבי תזונה חיוניים. מחקרים רפואיים מגלים בהם עוד ועוד רכיבי תזונה ייחודיים התורמים לבריאות.

תערוכת Fresh AgroMashov 2016 תיערך ב- 28-29 ביוני,בגני התערוכה בתל-אביב.

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות