שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

גלינה מלמד עם ירקות, פירות וכלי גילוף

ישראל פרקר

כולנו יודעים, עוד משחר ילדותינו, שפירות וירקות נועדים לאכילה, שלמים, חתוכים לפרוסות או לריבועים קטנים בסלט.
כשנלוותי לנבחרת השפים שלנו מארגון השפים הישראלי, לתחרות בינלאומית לשפים שנערכה בקרואטיה, למדתי בין השאר, שמפירות וירקות אפשר להכין גם יצירות אמנות, יפות, מיוחדות ואפילו מרגשות. זאת באמצעות גילוף בהם.

גלינה מלמד מנתניה, מאסטר שף לדקורציה קולינרית, הפתיעה אותי בעבודותיה המופלאות בגילוף בירקות ובפירות, שאף זיכו אותה במדלית זהב בתחרות זו, איתה שבה לארץ בגאווה רבה.

ישבתי סמוך אליה במשך שעות וימים וצפיתי בעבודתה הפיסולית, בניסיון להבין איך יוצאות לה הצורות הכל כך גאומטריות יפות ומדוייקות, האלה.
"עכשיו אני עושה רשת מתפוח אדמה למנה מאוד מענינת של חבר" היא הסבירה לי, תוך כדי חיתוך החורים כמעין רשת בתוך משהו שהיה מספר דקות לפני כן תפוח אדמה מוארך.
"מה שאני עושה זה גילוף בפירות וירקות, עיצוב קולינרי. זאת עבודה מאוד עדינה". היא הסבירה לי מבלי להסיר מבטה מהרשת ההולכת ונוצרת בידיה.

"אני התחלתי בכל הנושא הזה עוד בימי ילדותי, באוקראינה, אבל אז לא ידעתי שזה Carving.
אמא שלי קנתה סט כלים לחיתוך ירקות ופירות ואת כל מה שהוגש בצלחות בבית באירועים שונים, אני תמיד הייתי מעצבת בעזרת כלי החיתוך האלה." היא החלה לספר לי תוך כדי עבודת הגילוף.
 "ניראה שאני בעצם פסלת מלידה. כבר בגיל 5 , כשהייתי בגן, צעקתי ברוגז על הגננת שהיא לא יודעת לפסל יפה כמוני.
פיסלתי מפלסטלינה בובות של דמויות מתוך אגדות הילדים שכל כך אהבתי. אחת  מהן הייתה דמות סבא אליעזר, זה עם הגזר. ברוסיה גם הייתה אגדה כזאת. מאוד אהבתי לפסל חיות ודמויות.
אפילו במטבח, הייתי עושה מפלסטלינה סירים וכפיות."

גלינה אחזה בידה שורש סלרי גדול ועגול והחלה לפסל בו פרצוף. החומר היה קשה ולא קל היה לגלף בו את העיניים העמוקות, מלאות ההבעה.
"הגעתי ארצה בתור אדריכלית. סיימתי בחו"ל הנדסאות בטכניון. עזבתי כאן את כל  האמנות שלי שכל כך אהבתי ורק התפרנסתי מהמקצוע אותו למדתי. אבל זה לא היה לאורך זמן. אחרי כ-7 שנים, עזבתי את עבודות האדריכלות והתחלתי לעבוד בתור מקפלת בנייר, אוריגמי."
בהפסקה, שלפה האמנית גלינה מתיקה גיליונות נייר צבעוניים, ובמהירות מפתיעה קיפלה מהם חיות ועצמים יפים ומיוחדים. היא סיפרה לי שהעבירה סדנאות אוריגמי בבתי ספר ובמתנסים בארץ בהצלחה רבה.

"התחלתי לפסל בבצק סוכר אבל פתאום ראיתי שבארץ יש המון מפסלים כאלה וזה משהו לא מיוחד. חיפשתי ביוטיוב מה אפשר לפסל יפה מבצק סוכר ובאחד הסרטונים ראיתי איך מגלפים בתפוח עץ.
באותו רגע חל השינויי בחיי ואמרתי בליבי "וואלה, איזה יופי". התאהבתי בנושא ואמרתי לעצמי שאני הרי פסלת שמגלפת בעץ אז אני חייבת לנסות ולגלף גם בפירות וירקות. ניסיתי… וכל השאר היסטוריה. הנה אני כאן, בתחרות הבינלאומית בקרואטיה."

מבטטה גדולה גילפה גלינה פרצוף מאורך של אדם, שניראה כמו חיי שמסתכל עלינו. היא כל כך התאהבה בו עד שהחלה לנשק וללטף אותו. אז גם אני ליטפתי…

דלעת הפכה לכד מקסים שבו סודרו פרחים מצנוניות עם עלים מאורכים מזוקיני..

את החלקים המגולפים טובלת גלינה בתוך דלי מי קרח. "הירקות שלי מקבלים אמבטיה קרה. במים קרים הם מתייצבים יותר טוב, העלים המגולפים נפתחים וניראים רעננים יותר לאורך זמן."

מסביב לגלינה, הלבושה בלבן, כיאה לשפית, על השולחן ובתוך תיקים מיוחדים נמצאים עשרות כלי גילוף וסכינים. לכל פעולה יש את הכלי המתאים לה לגילוף מושלם יותר.
"אני ניראית כמו רופאה. אלה כלים שעוזרים לי לעצב את הדמויות והעצמים, ולהפוך אותם לדברים יפים יותר. חלק מהכילים הם ממוסקבה וחלק קניתי אצל כל מיני חברות העוסקות בנושא."

תוך כדי גילוף בקליפת אבטיח, היא הראתה לי את הסכין המיוחד הנקרא ביקה. הוא מיועד במיוחד לגילוף באבטיח. משני הצדדים של הסכין יש להבים חדים מאוד.
 
היא הוציאה מתיקה תמונת מסכה ממוסגרת שעשתה מאבן שמצאה בחוף הים בנתניה. "עכשיו החלטתי לעשות לכבוד הפורים את אותה התמונה אבל משורש סלרי. את הפנים לא צריך לצבוע כי הם כמעט כמו צבע האבן וגם הם באותה טקסטורה. אני חייבת לחורר את הסלרי, דבר הדורש הרבה הרבה כוח פיזי. אני מתאמצת ועושה פרצופים זה לא בגלל שאני לא מבסוטית אלא מפני שהעבודה במקרה זה קשה מאוד. תמיד יש סכנה לחתוך את הידיים אבל.. אני נהנת מהעבודה הזאת המוציאה בסופו של דבר המון עבודות נהדרות".

במשך שעות רבות שישבתי וצפיתי בעבודתה הבחנתי שהיא כמעט ולא אוכלת או שותה. היא כל כך התרכזה בעבודה עד שהייתי חייב להזכיר לה מדי פעם שחשוב גם לאכול ולשתות  לעיתים כדי לאגור כוח להמשיך בפיסול היפה והמאתגר הזה.

גלינה סיפרה לי שבארץ היא מעבירה חוגים לגילוף במקומות שונים, ומקשטת מנות ושולחנות באירועים שונים אצל כאלה המעונינים שהאירועים יראו יפים ומרשימים יותר בעיני אורחיהם.
פרטים נוספים אפשר לקבל ממנה בטלפון 052-3854347 או באי מייל gm57gm57@gmail.com

איזה יופי !!!
650גלינה מלמד
 

לפוסט הזה יש תגובה אחת

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות