ביקור בתערוכת היין "סומלייה 2016"

29/01/2016
פרופסור עמוס הדס המשך »

מקובל הוא שתערוכות יין ארציות למקצוענים באות להציג את היינות אותה הארץ ובמידה זו או אחרת את יינות היבוא מארצות אחרות. תערוכת היין המקצועית, "סומלייה", שבהפקת סטודיו בן עמי, המתקיימת מזה שתים עשרה שנים, באה למלא חלל זה בישראל.

למתמיד לבקר בתערוכה זו, המאורגנת להפליא ובטוב טעם, מתברר, כי עם השנים הפכה התערוכה לתערוכת היין המקצועית בהא הידיעה בארץ ואין בילתה.
כמו בשנים עברו פגשתי שלל מציגים של יינות מקומיים וגם ינות יבוא מחו"ל.

מצערת העובדה, שבתערוכת השנה לא נחשף עיקר שלל היינות המיוצרים בישראל. מספר היקבים המקומיים, שהציגו בין אם בדוכנים "פרטיים" ובין אם דרך חברות שיווק גדולות וקטנות (כחברה הסקוטית ועוד), היה מצומצם יחסית למספר היקבים הפעילים בארץ. יקבים גדולים כיקבי כרמל, ברקן, טפרברג, רקנטי, נעדרו וחסרונם הוחש בבירור.

קיום תערוכה כתערוכת "סומלייה", נועד להציג בפני קהל המבקרים המקצועי בארץ את מגוון יינות הארץ וכן שינויים במגמות וסגנונות היין, כמו גם להצביע על השיפור במיומנות והתמחות הייננים בחיפושיהם למאפיינים אישיים בבחירת זני הענבים ליינות, או הממסכים החדשים ועוד.

יתרה מכך, ישראל, אחת מיצרניות היין הקטנות ביותר מבין יצרניות היין בעולם, מיוחדת בכך שהיא עשירה במגוון הקרקעות וצירופי המיקרו-אקלים השוררים בה. בארץ הזעירה שלנו מגוון יחודי וגדול של תנאי סביבה בכרמי הארץ השונים. הצפי המתבקש מיצרני היין בארץ, ומהייננים מקומיים וארציים הוא שבנוסף ליינות טובים מאד שהם מייצרים יחלו לפתח יינות המייצגים נכונה את מגוון צירופי הקרקע- האקלים המקומי והזנים ביינות איכותיים עם מגע של "טרואר".

 מהיקבים הגדולים הצפי הוא שבשל שליטתם על רב שטחי הכרם בארץ יוכלו לברור חלקות כרם יחודיות מהם יוכלו לייצר יינות ייחודיים באיכות גבוהה. העדרם של "הגדולים", למעט יקבי רמת הגולן, מנע השנה לעמוד על צפי זה. בין היקבים הקטנים והבינוניים ניתן השנה לחוש שמשהו זז בביטוים האישי של הייננים כמשתקף מיינותיהם. אולם בהדגשה יש לומר זו רק תחושה ואין בה כל הוכחה ברורה שהיא.

ההרגשה העולה משיחות עם הייננים המציגים ועם קהל הטועמים היא שאין לנו להתבייש בפרי ידם של ייננינו. המגוון הישראלי שהוצג כלל יינות רבים, לבנים כאדומים, שניתן היה להבחין בחלקם יינות המציגים סגנון מתהווה של יינן זה או אחר, יינות נסיוניים מזנים חדשים ומרקחות יין (ממסכי יין) מענינות, מפתיעות ואף חדשניות. כל אלה מוכיחים שהענף על כל קשייו ונפתולי התנהלותו הוא ענף התוסס לא רק במיכלים וחביות אלא גם בדימיונם של ייננים מוכשרים המחפשים ביטוי נאות לסגנונות, חדשנות ומאפייני אזורים ביינותיהם.  

רבים מהמציגים ומבקרי היין שנכחו בתערוכה תהו האם צריכת היין לנפש לשנה עלתה בשנים האחרונות, והתשובה היא שאין נתון אמין המאפשר לומר בבטחון שאכן חלה עליה או שמא נותרנו דורכים במקומנו. הערכות שהועלו בפני כאומדנים לצריכת היינות לנפש בשנה נעו בטווח של כ- 3.5 עד 5.0 ליטרים (על בסיס מס' אוכלוסין של 8.2 מליון נפשות בישראל).
אין בכך כל חידוש, היות והיא מוכיחה בפעם המי יודע כמה כי צריכת היין השנתית לנפש בעינה עומדת מאז הסקר המבוסס האחרון, שערך פרופ' ארנון סופר על תעשיית היין בישראל ב- 1957.
עד כמה מדויקים אומדנים אלה? מדוע אין נתונים מסודרים במדינת היי טק וסטרט אפס? הלא "הראש היהודי ממציא לנו פטנטים" כדברי החוזר בתשובה אורי זוהר.

במהלך הביקור נהניתי מתחושות של רחבות, נוחות בגישה לדוכנים, שקט יחסי המאפשר ריכוז בעת הטעימות, או בעת שיחות עם מבקרים אחרים ומציגים כאחת. כל אלה תרמו לאווירה הכללית של נינוחות וחוויה מהנה ורבת הפתעות לחיך ולעין.

הנינוחות הרבה אפשרה ניהול שיחות עם באי התערוכה, צעירים ומבוגרים. מרביתם חזקו את תחושותי בדבריהם שנאמרו לא אחת בהתלהבות על התקדמותה של התעשיה המקומית, ביבוא זנים חדשים של ענבי יין ובפיתוח ממסכי יינות מרתקים. חלקם הביע ענין בכך שהבחינו בעליה בעניין ביינות לבנים בין הישראלים המבקרים והטועמים. על מגמה זו רק ימים יגידו.

לא מעטים העירו גם כי חסרים הם העדר האיזון במידת ההסברה וההדגשה לאיכות ומיוחדות היינות במסגרת התערוכה. האיזון לדעתם מתוקן במסגרות החברתיות הקשורות במרשתת. לטענתם הקהל מגיב לאמירות וקביעות המוכנסות למרשתת לגבי התערוכה המציגים והיינות שנטעמו.

לסיכום אומר שהביקור בתערוכה היה מועיל, מהנה וחינוכי גם לי המנוסה. תערוכה הממלאה את המבקר הוקרה והערכה למארגניה. כל שניתן להוסיף הוא לברך את מארגני התערוכה ולמציגים בה ולברכם בברכת "יישר כוח", תוך הבעת משאלה שבתערוכות הבאות יגדל חלקה של תעשית היין המקומית וההיבט ההדרכתי – חינוכי יעלה ויובא כחלק מובנה בתערוכה.

צילם ישראל פרקר

סומליה-הדס
 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

תגובה אחת על ביקור בתערוכת היין "סומלייה 2016"

  1. מאת ישראל פרקר‏:

    אני רוצה להוסיף אחד ממחשבותיי בנושא. היה מוסיף המון אם באחד או ביותר מחדרי ההיכל היו נערכות הרצאות בנושאי יינות ישראל במשך כל שעות התערוכה. כך היו המעוניינים מקרב המבקרים רוכשים יותר דעת והבנה בנושא שאני בטוח שלא נהיר לרובם מספיק. אני בטוח שמאות היינות שהיו בתערוכה ונמזגו לכוסות, גרמו ללא מעט בלבול במחשבתם של המבקרים שבטח לא יכלו לזכור כל מה שטעמו ובאיזה דוכן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *