איש הענבים מיפו, חיים גן

26/12/2015
ישראל פרקר המשך »

מדי פעם אני נפגש באנשים החפצים להצטרף לעולמו המופלא של היין הישראלי. בין הדברים הראשונים עליהם אני מספר להם, נמצא המושג "איש הענבים". להפתעתי רוב החדשים האלה לא מודעים לצירוף שתי מילים אלה.
למענם אני מסכם בכתבה זו את דבריו ומשנתו של מייסד ובעלי איש הענבים, חיים גן, אותם שמעתי לפני מספר שבועות בערב ייחודי שנערך בבית איש הענבים ביפו.
מוסד איש הענבים הוקם בשלהי שנת 1999. החברה הוקמה מתוך רצון לעשות סדר בתעשיית היין בארץ ולעסוק בחינוך ותרבות היין.
אנחנו ממוקמים ביפו ומהווים את מרכז ההדרכה הגדול ביותר ליין בארץ, ללא הזדהות עם אף יקב .

כ35,000 משתתפים בקורסים למדו אצלנו יין עד כה, בכל הרמות ובכל הסטנדרטים. 
אנחנו יוזמים ומפיקים את תחרות היין הבינלאומית טרה ווינו.
יזמנו והפקנו בשנים הראשונות את אשכול הזהב שהיא תחרות היין הישראלית. 
יזמנו והפקנו עד כה מספר פעמים את פסטיבל היינות הלבנים בהרצליה.
אנחנו החברה היחידה בארץ העוסקת בשמאות ובהערכות שווי של יין. אנשי איש הענבים יודעים לטעום כל יין שיובא אלינו, ובטעימה עיוורת נדע עליו הכל.
אנחנו חלק מבשרה של התעשייה הישראלית, מסתכלים לצרכן בעיניים ומנסים ורוצים לחנך עוד רבים לתרבות נכונה ומתונה.
מטרתנו היא להביא את התעשייה הזאת למצוינות ולמקסם את הפוטנציאל הגלום בה.

כולם יודעים שאין מטבח ישראלי וגם אין יין ישראלי, משהו שאפשר לזהות אותו כישראלי בסגנון, באופי וב-DNA . זה קורה לאט לאט . אני אומר בפה מלא שזה אמנם יותר חזק מאתנו אבל אנחנו נגיע לסגנון ישראלי ביין. נגיע גם לסגנון ישראלי באוכל שלנו ולא משנה מה נעשה.
גם אם נטעה, דרך המלך ידועה. בשביל להיות מעצמת יין עולמית אנחנו צריכים אקלים, טופוגרפיה ותבנית נוף מולדת שתהיה ראויה ונכונה מדעית לגידול ולשיבוח זנים של יין.

האם ישראל היא אחד מאזורי היין הטובים ביותר מבחינת גידול ענבים? 
אני חושב שכן. אומר חיים גן בפה מלא.  יש אומרים שמבחינת אקלים ישראל טובה יותר מבורדו. כי לא יורד פה גשם בקיץ, ואין אסונות אקלים. אנחנו אקלים מבוסס ומוכח גם היסטורית. לאט לאט אנחנו יוצרים פה שפה כדי להתמקצע בתחום. קודם כל הבנו את הקרקע שלנו. הבנו אילו זנים אנו צריכים לטפל בהם בצורה יותר נכונה.  כורם אינו חקלאי, אלא בעל מקצוע. לך תלמד ותהיה כורם מדופלם. זה מדהים איזה חבר'ה לומדים יין. 

תעברו על מכלול הייננים הצעירים בני 28-35 ותראו שהם עלית התרבות הישראלית. חצי מהם טייסי קרב. הבעיה, ואני אומר את זה באמת, זו הצלבת אינטרסים. אנחנו רוצים לחנך לפחות סוכר, לחנך ליינות תקניים ולהזכיר לאנשים שיין לא משתפר עם הזמן, מה זאת האגדה הזאת?
הרי 95 אחוז מיינות העולם ראויים לשתייה בשנה הראשונה בלבד. 
אנחנו רוצים להזכיר לאנשים לא לפחד מיין. אם אתה מבין יין, כל העולמות יהיו מאוד פשוטים כמו עולם האוכל, הכוהל והשיכר.

לנשום, לא משתמשים במונח הזה לשום משקה, תבינו שזה כל ההבדל בין יין שהוא לבד יחסית בתכונת הנשימה, לשאר עולם התוכן. אם הוא נושם הוא חיי. וזהו היין.
על טעם ועל ריח יש על מה להתווכח, זהו עולם של קלישאות. אנחנו יודעים בדיוק מה כולכם אוהבים ומה כולכם שונאים וכל השאר הוא טעם נרכש.

יש מדע מאוד מסודר בנושא. אין פה אף אחד מכם שטעם בפעם הראשונה משהו מר כמו בירה, קפה  או סיגריה והיה לו טעים מיד. הכל זו תוצאה טעם נרכש.
ההבדל מתעשייה אחרת הוא שאנחנו עובדים עם תוצר חקלאי,  וכל שנה אנחנו מקבלים תוצר שונה. ממנו צריך להפיק יין. יש לנו כרם ומאוד חשוב לנו לבצור את הענבים ומיד להתחיל להכין את היין ולהשיק את היין שעבדנו כל השנה עליו. חלון הזמן הזה הוא מאוד מעניין, כל היינות הם חדשים. תוויות חדשות, השקות חדשות, טעמים חדשים.

600איש הענבים

הדור החדש מושפע מאוד מקמפיינים מאוד רציניים של תחום האלכוהול. תעשיית היין הישראלית לא הפנימה למתג יין ישראלי ולחנך דור צעיר. אין שום הבדל וסתם סטיגמות בנוגע לזה שאם אתה שותה יין אדום אתה נרדם ואם אתה שותה וודקה אתה מתעורר. אלכוהול הוא אלכוהול והרבה יותר בריא לשתות יין מאשר שאר סוגי האלכוהול. יין זה בריאות. אנשים שרוצים להשתכר לא שותים יין. 

ככל שטמפרטורת היין יותר נמוכה, האלכוהול עולה יותר מהר לראש. שימו לב שאחרי כוס שמפנייה קרה מרגישים מסודרים. שותים כוס יין אדום וזה לא משפיע מיידית. שותים עוד כוס וזה מתחיל לעלות. 

הגוף של אישה מתנהג אחרת משל גופו של הגבר בנושא שתיית יין, במיוחד נשים אחרי הריון ואחרי גיל 40 . אין להן בקיבה תאי אנזים שמפרקים את האלכוהול. 

אנחנו באיש הענבים מכירים את התעשייה ומתחילים ליצור שפה. יש היום 300 יקבים בישראל ואם להיות אמיתיים, אז  12 יקבים מהם הם בעצם 90 אחוז מייצור היין בארץ. 
זה חשוב כי הם מעיזים, הם חוצפנים, הם מפתיעים. אותי יותר מאתגר שהאדם שקונה יין ב25 שקלים שזה  יהיה מצויין אם הוא יקנה יין תקין, את זה הוא לא יודע. אם אתה מגדיר את רמת המחיר של יין, יש מאות תוויות ברמת המחיר שכל קונה מעוניין בו. 

חברים, שלא יעבדו עליכם. יש יינות ב30 שקלים שהם לא תיקניים ויש יינות נפלאים ב30 שקלים. 
חשוב לבחור ולדעת שתשתה יין טוב ותקין. כל אחד יודע להבדיל בין חלב תקין ולא תקין, אנחנו רוצים שגם ביין הוא יידע להבדיל, ויפסול יינות בלתי תקינים.
יש כללים מסויימים בעולם היין וצריך להעביר לקהל אותם. יין הוא מוצר יסוד. זהו מזון ומוצר שיכול להטעות. תגוונו, תטעמו, תקראו ותבינו.
ומיצרני היין ביקבים אני מבקש להביא ולהעמיד על דוכני היין, יינות תקינים בלבד.

זוהי בקיצור מישנתו של חיים גן, איש הענבים. אנא עיזרו לו בהגשמת חזונו ואז לכולנו תיהייה הנאה בעולם היין הישראלי.
לחיים !!!
 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

תגובה אחת על איש הענבים מיפו, חיים גן

  1. מאת דני ססלר‏:

    מעניין ומפרגן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *