פרופ' עמוס הדס, איש השנה בענף היין בארץ

13/11/2015
הוכרז בארוחת הגאלה של תחרות טרה וינו העשירית. המשך »

חיים גן, איש הענבים, הכריז על פרופ' עמוס הדס כזוכה בתואר איש השנה בענף היין, בערב הכרזת הזוכים במדליות בתחרות טרה וינו העשירית. (נתניה – נובמבר 2015)
קובי קלייטמן בירך את הזוכה וסיפר על פרופ' הדס ועל תרומתו לענף:

"מתוך קרקע פורייה, צומחים עשבים עליהם אנחנו מברכים. האיש שיעמוד בעוד כמה רגעים לפנינו הכשיר את הקרקע לרבים מהעוסקים במלאכת גידול הגפן וייצור היין היום, בהיותו אורים ותומים בכל הקשור אליה ועל כן נברך אותו גם כן. לא בברכת הכורם ולא בברכת היינן שהיה שותף לכתיבתן, אלא בברכת לחיים ובהדרת כבוד.

האיש כבר אמר שישראל היא שוק יין קטן בגודל של כפר קטן בצרפת ובאותה נשימה הרעיף על התעשייה מחמאות, ביקורות ורעיונות להפיכת הכפר הזה לישוב ועיר.

את גילו נסגיר, ונאמר שהוא נולד בשנת 1935 בהדסה שבתל אביב לזוג הורים שעלו ממזרח אירופה. במהלך חייו הבוגרים, למד מתמטיקה באוניברסיטת תל אביב וחקלאות (פיזיקה של קרקע והורטיקולטורה) באוניברסיטה העברית. את הדוקטורט שלו בתחום הקרקע סיים באוניברסיטה העברית גם כן. הוא עסק במשך 42 שנים בקרקע ומים, ונהנה מבניית קריירה עתירת הישגים. הוא שימש כחוקר בכיר במכון לקרקע, מים וסביבה במינהל המחקר החקלאי של משרד החקלאות, יו"ר מועצת המכון לקרקע ומים, מרצה בארץ ובחו"ל, הוא לקח חלק בפרסומם של למעלה מ-130 מאמרים ודוחות מדעיים בנושאי קרקע והפך לחוקר מוערך בתחום זה בארץ ובעולם.

אולם את הניצוץ שהביאו לפתח עניין ביין, הוא חב כמו רבים אחרים לישראל עשהאל ז"ל שהביא לידיעתו את הספר של מייקל ברודבנד בנושא טעימת יין. פגישתו, מאוחר יותר עם מימי בן יוסף שביקש לדעת מהפרופסור כיצד זה מסתדרות הגפן והקרקע, הפכה אותו לתלמידו של מימי בכל הקשור לטעימת יין ולמורהו של מימי בכל הקשור לקרקע וטרואר.

נועם הליכותיו, רצינותו המקצועית והניטראליות עליה שמר תמיד, הביאו גופים שונים מתחום היין בישראל ואף את מארגני תחרות טרה וינו הישראלית בשנותיה הראשונות לבקשו ליישב מחלוקות, לכתוב ניירות עמדה ואף להקים את איגוד יינני ישראל או אם תרצו גילדת יינני ישראל בשנת 2003, ארגון אשר אינו קיים היום.

תרומתו לנו, לקהל היושב באולם, לאלו שקראו את ספרו "הגפן והיין בארכיאולוגיה של ארץ ישראל" אשר זכה בפרס בינלאומי מטעם ה-OIV ולאלו שיקראו את ספריו הבאים, יקרה מפז. הרצאותיו המרתקות בפני קהל מקצועי ולא מקצועי הצמא לידע, ראיונותיו ברדיו, מאמריו על גפן, קרקע והיסטוריה, לחימתו העיקשת בנושא האיזוריות, תרומתו בתחום הכרת הקרקע ואיתור קרקעות לגידול גפן, חינוך דורות של אנשי יין ואף ארכיאולוגים צעירים שפונים לספרו כמקור מידע ובעיקר – בעיקר הנכונות שלו לסייע לכל מי שנקרה בדרכו והברק העולה בעיניו כל אימת שהוא נדרש ללמוד או להעמיק ידיעותיו בנושא היין.

בחזונו, היה רוצה שלתעשיית היין יהיה בסיס מקומי, ציבור חובב יין רחב מזה הקיים הצורך יינות מקומיים, בחזונו היה רוצה שבישראל של שנת 2015 ייעשו צעדים משמעותיים לחינוך לשתיית יין. לדעתו, המהפכה הבאה בישראל בתחום היין תתרחש כשייננים וטועמים יהיו חייבים בתעודה מוסמכת, כשמיתוג יין ישראלי יבוקר על ידי גוף בלתי תלוי וכשיזוהו וימופו הטרוארים בישראל. לתשומת לב הייננים בקהל, הוא גם לא היה מתנגד לקצת יותר השקעה בשנין בלאן אותו הוא כל כך אוהב.

עובד אדמתו ישבע לחם, כך אומרים וישיק כוס של יין לחייו של איש השנה, כך אני מוסיף. אל נא תכבוש פניך בקרקע, קום גאה על תרומתך כי רבה היא ועלה לכאן, רבים הם שרוצים לחלוק לך כבוד."

לחיים !!!

פרופ' עמוס הדס -איש השנהצילם ישראל פרקר

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *