על חילון

08/07/2015
גפנים, כרמים, ומה שבינהם המשך »

יוסי יודפת יקב עבייה 
פעם שמעתי שיר מדהים של בוב דילן. היה בו הכל, רוך, עצב, מלודיה.
כל מה ששיר פולק טוב צריך כדי להיות "הדבר האמיתי". לא ידעתי את שם השיר, חיפשתי אותו זמן רב. לבסוף, לגמרי במקרה מצאתי אותו. קוראים לשיר blind willie mctell.

ניסיתי להבין על מה הוא מספר (כל שיר פולק טוב חייב לספר סיפור) ובחיפושי הגעתי לפירוש מעניין. מישהו השווה את blind willie mctell של דילן לAlabama של ניל יאנג. הוא טען ששני השירים מדברים על אותו הנושא, על הנכשלות והגזענות של מדינות דרום ארצות הברית אך בהבדל מהותי אחד,
בעוד שניל יאנג כותב מתוך מחאה ותוכחה, כותב דילן מתוך כאב על המצב.
ההבדל הוא מדהים מכיוון שבעוד ששני הכותבים המוכשרים כתבו על אותו הנושא,
שירו של דילן העביר לשומע עצב עמוק, בעוד שAlabama של ניל יאנג עורר עליו מחאה רבה בדרום ארצות הברית (שאף באה לידי ביטוי בשיר התגובה של לינארד-סקינארד sweet home Alabama).

 

כל מי שמכיר אותי יודע שגדלתי על הגיטרות הבלתי מתפשרות של ניל יאנג. הפעם בבואי לכתוב את הרשימה הנוכחית אני מקווה שאצליח לכתוב באופן יותר בוב דילני…

חילון הינה פעולה בה מורידים חלק מהעלווה באזור האשכולות, על מנת לחשוף ולאוורר אותם.
זו פעולה אשר ההחלטה האם ובאיזה אופן לבצע אותה אמורה לטעמי להיות מונעת משיקולי יינן.  (קצת כמו ששף בוחר האם להשתמש במלח בתבשיל ובאיזו כמות) מכיוון שלפעולה זו השלכות דרסטיות על אופי היין אשר יופק מהענבים.
לצערי בכרמים רבים בארץ לא זה המצב ופעולת החילון מבוצעת בלית ברירה מטעמי הגנת הצומח. במקרים רבים מאוחר מידי ובאופן לא מספיק יעיל, לאחר שנזק מסוים כבר נגרם לאיכות הענבים.
כפי שכתבתי בפתיח אנסה הפעם להיות קצת יותר בוב דילני. לא להעביר ביקורת אלא לתאר את שעיניי רואות בכרמים. 
 

על מנת להצליח ולגדל כרם עם עלווה פתוחה ומאווררת יש צורך להבין את הגפן ולתכנן נכון את הנטיעה.
בהנחה שהנטיעה תוכננה ובוצעה כהלכה, יש להקפיד על ביצוע נכון ומתוזמן של פעולות הגידול.
כאשר מקפידים על זמירה נכונה ומדויקת (בחורף) ועל דילול שריגים קפדני בשלב מוקדם בעונת הגידול, ניתן במקרים רבים להימנע מחילון.
כמובן שהדבר תלוי גם בפעולות נוספות כגון ניהול ממשק מים נכון.
הבעיה היא שכאשר מסיבה כזו או אחרת לא מבוצעות הפעולות בהקפדה הנחוצה,

למשל מאילוצים כלכליים, או כאשר זמירת החורף מבוצעת במהירות וללא הקפדה (שטח ענק, לחץ זמן, מחסור בעובדים, חורף גשום במיוחד וכו'), או כאשר לא מבוצע דילול שריגים קפדני (או לא מבוצע דילול שריגים כלל…עונת קטיף השסק, או המשמש, או סתם חוסר הבנה או אי-הבנה מסוג כזה או אחר), התוצאה היא שריגים רבים וסבוכים.
המצב אף מחמיר כאשר שיטת ההדליה של הכרם כוללת חוטי שילוב ומאיזו שהיא סיבה מתעקשים בכל זאת לשלב אותם.
התוצאה היא קיר אטום של עלים ואשכולות. סבך זה הינו חממה מצוינת לפטריות עלווה ובית חם ומוגן למזיקים שונים. במצב זה, עם האביב גשום ולח, עלולות להתפשט בכרם פטריות עלווה כגון קימחון וכישותית ועל מנת לבלום את הנזק יהיה צורך בחילון חזק וריסוסים רבים.כמו כן, בעונות בהן מגיע העש בעוצמות חזקות יהיה קשה מאד לשמור כרם כזה מפני נזקים. גם במקרה זה הטיפול הטוב ביותר יהיה ראשית כל חילון חזק ולאחריו ריסוסים.

העניין הוא שחילון חזק הוא עבודה קשה, יקרה ואיטית. במקרים בודדים ראיתי אותה מבוצעת כראוי. לרוב מסתפקים בתלישה מאסיבית של עלים סביב האשכולות, תלישה שחוץ מלחשוף חלק מהאשכולות לנזקי השמש, לא פותרת שום בעיה… בסופו של יום, יהיו הסיבות אשר יהיו אשר בגללן לא בוצעו פעולות הגידול בזמן או כראוי, התוצאה היא פגיעה באיכות הענבים והוצאות גידול יקרות יותר לחקלאי.

גם המגדל וגם היקב לא יוצאים נשכרים…
זה נכון שלא תמיד התכניות מבוצעות כמתוכנן, תמיד יצוצו עניינים בלתי צפויים. לכן חשוב להבין את הגידול ולהיות דינמיים.

כאמור, המעציב הוא שבמקרים רבים לא לומדים מהטעויות והדפוס חוזר על עצמו שנה אחר שנה. וכך בכרמים רבים הפך החילון לברירת המחדל בהגנת הצומח והאופציה לא לבצע חילון לא קיימת בכרמים אלו.כלי עבודה חשוב נלקח מהיינן.  

  אינני נכנס לסיבות בגללן זהו המצב. סיבות אלו הינן רבות ומגוונות ורבים בהם הכוחות הפועלים. הן מקיפות מעגלים רחבים של אנשים אשר לכל אחד מהם השפעה כזו או אחרת על הנושא.

אני רק מתאר מצב מתוך תקווה שכל מי שקורא שורות אלו וקשור לנושא באופן כזה או אחר ידע להפיק מהכתוב את המיטב. ובעוד כמה כרמים יפסיק החילון להיות הכרח ויחזור להיות אופציה.

ניסית לכתוב הכי דילן שאני יכול, נראה לי שיצא לי קצת ניל יאנג…
כנראה שאין מה לעשות גדלתי על הגיטרות החשמליות שלו.
ככל הנראה יש אמת מסוימת במשפט   You can't teach old dog new tricks

יוסי-  שמועות של גשם – בלוג

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *