רשמי שיפוט מתחרויות יין בינלאומיות באיטליה

29/05/2015
ישראל פרקר המשך »

בשבועות האחרונים שפטתי במספר תחרויות יין בינלאומיות בחו"ל, אליהן הוזמנתי בעקבות פעילותי הרבה לקידום יינות ישראל בחו"ל בדרכים ובאמצעים הצנועים שלי.
בכתבה זו אתמקד בשתיים שנערכו בצפון איטליה במרווח של כשבועיים אחת מהשנייה. מעניין להשוות בין תחרויות בחו"ל, וביניהן לבין אלה שנערכות בארץ. ויש שוני ביניהן.
 

 VINITALY 2015 – ורונה – איטליה
כ2600 יינות הוגשו לתחרות, מ32 מדינות שונות ורק 75 מדליות הוענקו ליינות המצטיינים ביותר. כלומר,  ל 1.2% בלבד מהמשתתפים. דבר המדגיש התבלטות היינות האמיתית של הזוכים מעל משתתפים אחרים.

האירוע בעל החשיבות בעולם היין התקיים בחסות:
Commission of Agriculture and Rural Development of the European Parliament, the Organisation Internationale de la Vigne et du Vin (O:I:V), the Union Internationale des Oenologues (U.I.Oe.) and the Italian Ministries for Agricultural and Forestry Policy and Economic Development.

היינו 105 שופטים מרחבי העולם. ישבנו לפני שולנות נפרדים ב21 צוותים בני 5 שופטים, כאשר בכל צוות היה לפחות עיתונאי אחד והשאר היו ייננים, בעלי יקבים וויאנולוגים, שמתברר שיש כאלה רבים בעולם.
מדי יום טעמנו כ50 יינות ב4 סטים. 2 סטים בבוקר, ושניים אחרי הצהרים. על השולחן לפני כל שופט היו מונחות כ14 כוסות לכל סט (כולל כוס נוספת במקרה שיהיו יינות פגומים ותידרש טעימה נוספת) לא נטעמו שני יינות באותו כוס.
ידענו רק את שנת הבציר של כל יין ואת כותרת קבוצת היינות שנטעמו בכל סט טעימה.

טעימת היינות בתחרות Vinitaly בוורונה שבאיטליה, נעשתה בקצב מסחרר. כל 4 דקות מגיעים הסומליירים בשורה עורפית, בצעידת שמאל ימין אחידה, ומוזגים את היינות לכוסות מבקבוקים או מדקנטרים אליהם נמזגו היינות  המתיישנים לפנינו, לצורך חידרור.
את הניקוד ההתרשמות שלנו הכנסנו במהירות לתוך טפסים מיוחדים במחשבי טבלטים שהעבירו אלחוטית את הסיכומים מיידית למחשב מרכזי, בו מאוחסנים ומנותחים מיידית הנתונים מהשופטים. הניקוד ניתן לקטגוריות מראה, ריח וטעם, שהתחלקו לתתי קטגוריות ועבור התרשמות כללית.
על במה מוגבהת בקדמת האולם עמדו כל העת מנהלי התחרות והקפידו שהשופטים לא ישוחחו או יתייעצו ביניהם. הטעימה נעשתה בחשאיות ובפרטיות.
רק בסיום התחרות ידענו איזה יינות השתתפו ומאיזה מדינות היו.
ביומה האחרון של התחרות טעמו צוותי השיפוט בטעימה עיוורת חוזרת כ200 יינות שזכו בציונים הגבוהים ביותר, כדי לבחור את המצטיינים ביותר מביניהם.

2,585  יינות נטעמו בתחרות  VINITALY  שבאיטליה ע"י 105 שופטים מרחבי העולם.
720
 יינות קיבלו ציון של 82 נקודות ויותר.

לזוכים בניקוד הגבוה ביותר הוענקו בס"ה 75 המדליות הבאות:
 18
מדליות גרנד זהב
17  מדליות זהב
23  מדליות כסף
17  מדליות ברונזה.
היינות שזכו בתואר הגבוהה ביותר – Vinitaly Nation 2015:
 

Winzer Sommerach – Der Winzerkeller – Sommerach (Germany)
Casale del Giglio Az. Agr. S.r.l. – Le Ferriere (LT – Italy)
d Vincon Vrancea S.A. – Focsani (Romania).

 

יינות יקבי רמת הגולן הבאים זכו בציונים לשבח:

1. Still wines with denomination of origin and geographical indication group 3
CHARDONNAY GALILEE ODEM ORGANIC VINEYARD "YARDEN" 2013

2.  Still wines with denomination of origin and geographical indication group 5
SYRAH GALILEE "YARDEN" 2011
MERLOT GALILEE KELA VINEYARD "YARDEN" 3
CABERNET SAUVIGNON GALILEE "YARDEN" 2011

לצערי, כנראה, אלה היינות הישראלים היחידים שהשתתפו בתחרות.

קולז מאיטליה

Concours Mondial de bruxelles 2015  – ג'סולו – איטליה
תחרות זו החלה ב1994 בבריסל ומאז נערכת מדי שנה, בעקביות, בערים שונות באירופה. זו הפעם השלישית שאני משתתף כשופט בתחרות חשובה זו.

 השנה התחרות נערכה בJESOLO הנמצאת כ25  ק"מ מזרחית לוונציה שבאיטליה
כ8,000 יינות מ45 מדינות ברחבי העולם הגיעו לתחרות. היינו 299 שופטים מ49 מדינות.
התחלקנו ל-52 צוותי שיפוט. שולחנות כל צוות סודרו בחצי גורן כשבראש כל צוות ישב ראש הצוות. איש יין מקצועי עם ניסיון ארוך שנים.
מדי יום עד הצהרים, טעמנו רציף עם הפסקות קצרות בין הסטים השונים, כ50 יינות.  ידענו רק את שנת הבציר של ענבי כל טעימה. על כל שולחן שיפוט היו רק 4 כוסות בהן נמזגו היינות שאת שאריתם הורקנו למרקקות לצורך קבלת עוד יינות לטעימה בכוסות. הכוסות הוחלפו רק לפני מעבר בין סוגי יין שונים, אדומים, לבנים, תוססים וקינוח, מתוקים.

תוצאות הטעימה מולאו בטפסים ידניים שנאספו לאחר טעימת כל יין. הטפסים נאספו ע"י היו"ר של כל צוות, הוכנסו למעטפות שנמסרו למשגיחות שהסתובבו בין השולחנות. לאחר טעימת כל יין ואיסוף הטפסים דנו בו בין חברי הצוות וכל אחד סיפר על התרשמותו והניקוד שנתן.
בצורה כזו יכולתי להתרשם מיידית מדעת חברי, ולהשוות את ציוני לציוני האחרים.
בסוף כל יום קיבלנו את רשימת היינות שנטעמו בכל סט במשך היום.

בתחרות זו לא היו קטגוריות ליינות וידענו רק את שנת הבציר וכמובן שהרגשנו מיד בפה אם אלה היו יינות יבשים, חצי יבשים, קינוח, או תוססים. לבנים, רוזה או אדומים.

30% מהיינות קיבלו מדליות:
77 מדליות זהב כפולה   –  ציון  92 – 100
777 מדליות זהב –                 86,6 – 92
1507 מדליות כסף  –            83 – 86,5
ניראה לי שמישראל לא השתתפו יינות בתחרות חשובה זאת, וחבל מאוד מפני שיש לנו יינות מצוינים. חשיפת היינות הייתה עושה טוב לענף היין בארץ.
 

אין מקום בכתבה זו לכתוב על חוויות מהטעימה הענקית לה זכיתי בשתי התחרויות. טעמתי המון יינות מצוינים וגם גרועים מאוד. אתייחס רק ליינות הסט האחרון שטעמתי. היו בו יינות משונים מבציר 2013. בעלי צבע אדום חזק הנוטה לחום. לחלקם היה טעם שזיפים מבושלים של יינות ישנים וריח של ליפתן של סבתא, וטעמם היה רחוק מטעם תקין ומוכר של יינות צעירים. מתברר שאלה היו יינות מסין שקיבלו ממני ניקוד נמוך מאוד. אז ניראה לי שבשלב זה אין לאנשי יקבי המערב לחשוש מיצרני היין בסין שאולי מתכננים להציף את יינותיהם בעולם.

כ10 ימים לאחר שחזרתי מג'סולו יצאתי שוב לשפוט בתחרות בינלאומית באירופה. היא נערכה בבוקרשט שברומניה. השתתפו בה כ1000 יינות מ32 במדינות. על חוויות מרומניה אספר בכתבה אחרת.

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *