שלחו לנו את החומר לפרסום

אנשי עולמות היין, שמן זית ומזון, יצרנים ומשווקים

מוזמנים לשתף במדורי האתר את הקהל בפעילות וחידושי ענפיהם וגם ברשמי טעימה ופגישות באירועים שונים.

הירשמו לניוזלטר שלנו

על טעם וריח ביקב שורק

בקהל חובב היין הישראלי הבנה, ומקצועיות ביכולת הטעימה

ביקב שורק החליטו להעז ולשמוע דעתם של חובבי היין, והמקצוענים שביניהם על טעם וריח.

לפני כחודש, התקיים אירוע ראשון בסדרת אירועים שמתוכננים למהלך השנה הקרובה.
באירוע לקחו חלק אנשי מקצוע מעולם היין, וחובבי יין, שהתכנסו, טעמו, שוחחו, התלבטו, וניסו לאפיין – האם קיים טעם ישראלי ביין? ואם כן-  אז מהו?

יקב שורק בית הספר לעשיית יין, שותף מוביל במהפכת היין בישראל,  מנסה לאפיין את הטעם הארצישראלי ביין, בשיתוף אנשי מקצוע ולתת את מלוא תשומת הלב לדעת הקהל הרחב בנושא.

הקהל שנכח בטעימה זו ברובו היה בוגרי יקב שורק בית הספר לעשיית יין או קורסי יין שונים, ובעלי ניסיון טעימה עשיר.

האם התקבלה מסקנה? 
כן. המסקנה שהתקבלה מהאירוע הראשון בסדרה הינה: כי לא ניתן היה לאפיין העדפה מובהקת או אפילו נטייה לטעם ישראלי מוגדר. עם זאת נמצאו מאפיינים ברורים באמצעותם הקהל מעריך מהו יין טוב ואיכותי.

האירוע
התקיימה טעימה ייחודית של בלנדים מזני GSM –  בלנדים המורכבים מזני הענבים – גראנש, סירה ומורבדר, המקובלים ביינות אזור דרום אירופה ולאחרונה הולכים ותופסים מקום של כבוד ביינות איכות גם בארץ.

בטעימה נטעמו  8 יינות אדומים יבשים, 4 יינות עולם ו- 4 בלנדים מחביות יקב שורק. היינות נבחרו במטרה להביא קשת רחבה של סגנונות וטעמים.  

בטעימה נכחו 42 טועמים, מתוכם 6  אנשי מקצוע.

28 גברים  14נשים, 18טועמים בגילאים עד 45 ו-  24 טועמים מגיל 45 ומעלה.

הקהל המקצועי (ברובו ייננים) התבקש לאפיין את היינות על פי פרמטרים מעולם הריחות והטעמים, על גבי דיאגרמת עכביש, ואילו קהל חובב היין התבקש לדרג את העדפתו.

המטרה הייתה לזהות את העדפת הקהל לסגנונות ולטעמי יין שונים ולבחון האם הקהל מעדיף יינות קלים או כבדים, בסגנון אירופאי "כפרי" ( עולם ישן) או סגנון אמריקאי מעוקצה ( עולם חדש),  יין פירותי או יין בעל טעמי עץ בולטים וכיוצא באלה.

טעימת כל יין נמשכה כ- 7 דקות, בהן ניתחו הטועמים את היין ודירגו אותו בטפסים.

התוצאות מראות כי:
1.לא קיימת העדפה חד משמעית לסגנון יין מסוים או לטעם מסוים עם זאת נמצאו פרמטרים ברורים על פיהם הקהל מעריך איכות ביין: טעם עשיר, יין מאוזן בטעמים, ריחות ומידת חמיצות.
2. קיים פער חד משמעי וברור בין העדפת קהל חובב היין והקהל המקצועי .

3 . קהל חובב היין בהחלט בעל כישורי טעימה ובעל יכולת ניתוח של היין. בשלושה פרמטרים : חמיצות, עוצמת פרי וגוף הייתה קורלציה בין שני הקהלים, החובב והמקצועי.

4. אין הבדל בין נשים לגברים באופן בחינת היין והעדפתו – מקובל לחשוב כי יש "יין נשי" ו"יין גברי" – בטעימה זו לא נמצא חיזוק לטענה זו אם כי ההיפך הוא.

סיכום
משמח לזהות בקהל חובב היין הישראלי הבנה, ומקצועיות ביכולת הטעימה ובאופן הערכת היין. אחת התובנות מהאירוע שהקהל שהשתתף בטעימה אינו בוחר יין לפי סגנון טעמים מסוים, אלא אוהב סגנונות יין שונים כל עוד היינות עומדים ב"מבחן האיכות".

בעבר, חובבי היין היו "נאמנים" לסגנון יין עם אופי מסוים. לא אחת נשמעה האמירה כגון: "אני שותה רק יינות קברנה סוביניון כבדים" . לפי תוצאות הטעימה ניראה כי הקהל פתוח לשפע של סגנונות.

בגרות זאת הינה חלק מהתפתחות כוללת של ענף עשיית היין בשלושים שנה האחרונות, בהם נטעו כרמים רבים באזורים חדשים, ריבוי זני ענבים המתאימים לאקלים האזורי והקמת יקבים רבים.

       

 

 

כתיבת תגובה

שתף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

קרא עוד כתבות