היסטוריה בבקבוק

01/10/2014
כרמל אליקנטה – בקבוק בן 80 - 90 המשך »

כרמל אליקנטה הוא בקבוק ייחודי ונדיר מאוד, שנמצא במשרדו של אדם מונטיפיורי ביקבי כרמל בראשון לציון. גילו של הבקבוק נאמד בין 80 – 90 שנה. אדם מונטיפיורי קיבל אותו במתנה מאספן יין אנגלי, כשמצבם של הבקבוק והתווית מצוינים. רמת גובה היין בבקבוק די גבוהה לתקופתה והפקק המקורי עדיין במקומו.

הבקבוק יוצא דופן, כי הוא נושא על גבו שלושה שמות מותג שונים של אותה תקופה ביקבי כרמל: כרמל, Palwin וראשון לציון.

כרמל או Carmel Wine Co. הוא השם הראשון שניתן לחברת שיווק וייצוא היין מיקבי ראשון לציון וזכרון יעקב בשנת 1896. הסניף הראשון של החברה נפתח בוורשה. שם החברה אומץ מאוחר יותר כשם היקב, וזהו אחד מהבקבוקים הראשונים שנשאו את שם כרמל כשם המותג.

Palwin היה שם מותג שהתפתח משם הסניף Palestine Wine & Trading Co., שנפתח בבריטניה בשנת 1898. השם Palwin הוא קיצור של Palestine Wine, יינות פלסטיין. משנת 1898 ועד לשנת 1948 Palwin היה שם מותג החברה הבריטי עבור כל מוצרי כרמל, יין, ברנדי ומשקאות חריפים אחרים. משנת 1948 Palwin הפך להיות שם מותג של כל היינות הכשרים שנמכרו בבריטניה.

ראשון לציון או Rishon Le Zion היה שם המותג האוריגינלי בו השתמשו לממכר כל יינות כרמל. בימים עברו נהגו לרשום את השם בדרך הצרפתית Richon Le Zion, תחת השפעתם של מנהלי החברה של הברון אדמונד דה רוטשילד.

בקבוק היין ממוספר בספרה 4a. נהוג היה לסמן במספר כל בקבוק Palwin, כדי שהמהגרים החדשים לאנגליה של אותה תקופה יוכלו לזהות בקלות את הבקבוק הרצוי להם. המספרים נלקחו ממספרי תחנות האוטובוסים שהגיעו למשרדי החברה במזרח לונדון.

יין ה- Palwin היחיד שעדיין קיים היום הוא מס' 10. גם היום הלקוחות מעדיפים לקרוא ליין בשם מספרו.

כרמל אליקנטה

אליקנטה ועוד בכרמל

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

תגובה אחת על היסטוריה בבקבוק

  1. מאת Avi Lev‏:

    Thats a great find! a real mile stone in the wine production of Carmel.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *