"קניון עזריאלי ידלל 30% מהקהל במרכז ראשל"צ"

16/07/2014
הפתרון - הקמת מוזיאון היין במתחם יקבי כרמל המשך »

בדו"ח שצורף לערר של המתנגדים להקמת הקניון, טוען פרופ' עזרא סדן כי הוא יגרע 170 אלף מבקרים בשנה ממרכז העיר. סדן אומד את הנזק הכלכלי ב־140 מיליון שקל, ומעריך שיידרש סכום דומה כדי להחזיר את הקהל למרכז. כך פותחת יעל דראל את מאמרה בכלכליסט.

http://www.calcalist.co.il/real_estate/articles/0,7340,L-3636203,00.html?dcRef=ynet

בשיחה עם "כלכליסט" אמר פרופ' סדן כי "אם לא רוצים שיקרה במרכז ראשון לציון מה שקרה ברחובות, שבה הקניון הפך את מרכז העיר לבזאר, צריך לבחור: לוותר על הקמת הקניון במרחק של קילומטר ממרכז העיר או להשקיע באלטרנטיבות אחרות במרכז העיר".

בחוות הדעת הנוכחית סדן מעריך כי מספר הביקורים הצפוי בשנה לקניון עזריאלי ראשונים הוא כ־570 אלף. הוא מציין כי על פי תרחיש הערכה שמרני, שבמסגרתו רק 20% ממספר המבקרים בקניון עזריאלי ייגרעו ממרכז העיר ההיסטורי, הרי שמדובר בכ־115 אלף מבקרים בשנה שייגרעו מהאזור.

"כדי לפצות את המרכז ההיסטורי במונחים של מספר מבקרים שנתי, יהיה צורך לכונן מוזיאון בסדר גודל של בית התפוצות בתל אביב. הוא כותב.
בפועל ההנחה הסבירה יותר היא כי הקניון החדש יגרע כ־30% מזרם המבקרים במרכז העיר – כלומר כ־170 אלף מבקרים בשנה, שיפסיקו לפקוד באופן שוטף את שטחי המסחר במרכז העיר. בתרחיש כזה, הוא מעריך, יהיה צורך בפיצוי שיכלול גם מוסד תרבותי בסדר גודל של מוזיאון (בדומה למוזיאון העיצוב בחולון) שיוכל למשוך לאזור כ־50 אלף מבקרים מדי שנה. מוסד תרבותי בסדר גודל כזה צפוי לעלות לקופה הציבורית כ־60 מיליון שקל נוספים."

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 זהו בדיוק הזמן שלנו להזכיר שוב ושוב את הצורך העצום להקים במתחם יקבי כרמל, ההולך ומוזנח, במרכז ראשל"צ את מוזיאון היין הישראלי המפואר, בו תרוכז ההיסטוריה בת אלפי השנים של עשיית היין בארץ.
אז מה יהייה ? מי סוף סוף יפתח כבר את הפה וייספר לנו מהו עתידו של המתחם ההיסטורי?
בקיצור לנו ברור שאם לא יקום מוזיאון היין הזה, עיר היין תהיה ללא קשר ליין והיא תהיה עוד פרבר שינה עם מרכז עיר עלוב שומם ומעורר רחמים.
התמונה  היא תמונת הדמיה של אולם במוזיאון העתידי שעשה שמוליק תמרי 054-4891300

הדמיית על  - מוזיאון היין - שמואל תמרי

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *