בירה – הבריאות שמתחת לקצף

28/06/2014
בעולם העתיק היא הייתה המשקה הבטוח ביותר לשתייה המשך »

לימור בן חיים, דיאטנית קלינית

כפי שפורסם ב'מגזין יין וגורמה'

הבירה מתועדת כבר משנת 3000 לפני הספירה, ואוכלוסיות שונות שילבו אותה בקביעות בתפריט היומי בכל רחבי העולם – מערש הולדה במסופוטמיה ועד אפריקה, צפון אירופה ומזרח אסיה.

בעולם העתיק היא הייתה המשקה הבטוח ביותר לשתייה, משום שהייתה נקייה מחיידקים וממזהמים ומאז ומתמיד היא שימשה מקור לשמחה ולחברות, סימן מעמדי ואפילו מזון מרפא בתרבויות שונות. כיום בירה היא המשקה האלכוהולי הנצרך ביותר בעולם והמשקה השלישי הפופולרי ביותר, אחרי מים ותה.

סגולותיה של הבירה מצויות בחומרי הגלם שמהם היא עשויה ובשילוב ביניהם. הבירה מכילה מים, לתת דגן, כשות ושמרים – חומרים טבעיים לגמרי שלא מוסיפים להם חומרים משמרים או תוספים אחרים.

בלתת הדגן יש פחמימות, בעיקר מלטוז, שהן מקור מצוין לאנרגיה, ויטמינים מקבוצת B כמו: ניאצין (3B), פירידוקסין (6B) וחומצה פולית, החיוניים לתפקודים שונים של מערכת העצבים, לייצור אנרגיה ולתפקוד כלי דם. מינרלים כגון מגנזיום ואשלגן החיוניים לכלי הדם ולשרירים, צורן שתורם לבריאות העצם וסלניום שהינו  נוגד חמצון חזק.(1) כמו כן פוליפנולים, שהם נוגדי חמצון צמחיים הפועלים בדומה לאלה המצויים ביין ומגינים על כלי דם ועל הלב, ומיוחסת להם השפעה מגינה מסרטן.

גם בכשות יש פוליפנולים, וכן פיטואסטרוגנים – רכיבים צמחיים דמויי ההורמון הנשי אסטרוגן הידועים כבעלי השפעות על המערכת ההורמונלית הנשית, על העור ועל העצם.

השמרים גורמים את תסיסת הלתת וכך נוצר בבירה האלכוהול, שיש לו השפעות מגוונות על לב וכלי דם, על העצם ועל המוח – כל זאת בשתייה נכונה ומתונה.

מהי צריכה מתונה? זו משתנה בין אדם לאדם ותלויה בגיל, במשקל הגוף ובמטבוליזם. ההמלצה כללית לשתייה נכונה לגברים היא עד שתי מנות בירה ביום (מנה = 330 מ"ל) ולנשים בדיוק מחצית הכמות, כלומר מנה אחת.

ועוד כלל: עדיף לשתות מדי יום ביומו ולא בפעם אחת, כי שתייה מופרזת מבטלת לחלוטין את ההשפעות המיטיבות של בירה על הבריאות.

 

הנה 10 עובדות שאולי לא ידעתם על הצד הבריא של הבירה, מראשית בישולה בעולם העתיק ועד היום:

  1. ביוון העתיקה תועדה שתייה של בירה לטיפול בחום, בפצעים ולשימוש במקרים של סוכרת ומיגרנה.
  1. עצירות במצרים העתיקה טופלה במרקחת של שמן קיק וכוסברה בתוך בירה קרה, אך היה לה גם שימוש קוסמטי: המצריות בנות המעמד העליון השתמשו בבירה כדי לרענן ולהצעיר את עור הפנים.
  1. ייתכן שבירה היא האנטיביוטיקה הראשונה שהגיעה לאפריקה: בשרידי עצמות נוביות מהשנים 500-350 לספירה שהתגלו בסודן נמצאו שרידים של החומר האנטיביוטי טטרציקלין. החוקרים משערים שמקור החומר הוא בבירה ששתו הנובים, שנעשתה מתבואה שהכילה את החיידק המייצר טטרציקלין.
  1. בימי הביניים השתמשו בבירה לשיפור מצב הרוח, להרגעה, להגברת תיאבון ולטיפול בהפרעות שינה.
  1. האלכוהול בבירה יכול להעלות את רמות הכולסטרול הטוב (HDL) בדם, וכך להגן על כלי דם ולב מפני התפתחות טרשת עורקים. ההשפעה ניכרת כבר לאחר ימים אחדים של שילוב קבוע של בירה בתפריט היומי.)2)
  1. מחקרים משערים כי לפוליפנולים שבבירה יש תפקיד עיקרי בהפחתת הנטייה של הדם ליצור קרישים, והם אף מונעים את התחמצנות הכולסטרול הרע (LDL). כך מסייעים הפוליפנולים במניעת טרשת העורקים. (2)
  1. תהליכי דלקת קבועים ואיטיים ידועים היום כגורם סיכון להתפתחות מחלות רבות, והאלכוהול שבבירה מפחית מדדי דלקת בגוף.(2)
  1. צריכה מתונה של בירה מפחיתה את הסיכון לסוכרת מסוג 2. גם במקרה זה הגורם המסייע הוא האלכוהול. (3)
  1. שתייה של יותר משמונה כוסות בירה בחודש מפחיתה ב-40% את הסיכון ללקות בסרטן הכליה, וזאת לעומת הימנעות משתייה. (4)

במחקרים אחרים נמצא כי צריכה קבועה של כוס בירה אחת ביום הפחיתה ב-20% את הסיכון ללקות באבני כליות. הסיבה היא כנראה התכונה המשתנת של הבירה המיוחסת לאלכוהול ולכשות, וכן ההשפעה נוגדת הדלקת של האלכוהול. (5)

  1. מחקרים מורים כי צריכה של משקה אלכוהולי אחד ביום (ולא יותר) עשויה להגן מפני תהליכים של דמנציה ואלצהיימר, ואפילו לשפר את היכולת הקוגניטיבית. (6) בכלל, אלכוהול בצריכה מתונה משפר את מצב הרוח, ולרווחה נפשית יש השפעה ישירה על תפקוד האדם ועל בריאותו.

 

1. USDA National Nutrient Database http://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list

2. Arranz S, Chiva-Blanch G, Valderas-Martínez P, Medina-Remón A, Lamuela-Raventós R.M and Estruch R. Wine, Beer, Alcohol and Polyphenols on Cardiovascular Disease and Cancer. Nutrients 2012, 4, 759-781.

3. Baliunas D.O, Taylor B.J, Rehm J. Alcohol as a Risk Factor for Type 2 Diabetes A systematic review and meta-analysis. Diabetes Care  2009, 32:2123–2132.

4. Parker A.S, Cerhan J.R, Lynch C.F, Ershow A.G and Cantor K.P. Gender, Alcohol Consumption, and Renal Cell Carcinoma. Am J Epidemiol Vol. 155, No. 5, 2002

5. Curhan G.C, Willett W.C, Rimm E.B, Spiegelman D, and

Stampfer M.J. Prospective Study of Beverage Use and the Risk of Kidney Stones. Am J Epidemiol Vol. 143, No. 3, 1996.

6. Mukamal KJKuller LHFitzpatrick ALLongstreth WT JrMittleman MASiscovick DS. Prospective study of alcohol consumption and risk of dementia in older adults. JAMA. 2003 Mar 19;289(11):1405-13.

 

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *