רקאנטי – ביתוני ומארווי

יינות מזנים ישראלים קדומים המשך »
שם היקב: רקנאטי
אזור בארץ: הרי יהודה
זני ענבים: ביתני ומאוווי
מחיר בהשקה: ₪99.00
כשר: כן

ביתוני 2016
יין ישראלי קדום

יקב רקנאטי גאה להציג לראשונה את 'ביתוני', יין המביא עימו ביטוי טהור וכן של הטרואר העתיק בארץ ישראל. ביתוני הוא זן ענבים מקומי עתיק, ומוצאו מארץ ישראל.
בתקופת הכיבוש הממלוכי, ולאחריו העות'מאני, השלטונות המקומיים אסרו על הכנת יין וכך תעשיית היין המקומית נפגעה קשות וזני הענבים המקומיים ששימשו להכנת יין נכחדו לאיטם. בזכות טעמו הנפלא שרד הביתוני את האיסורים, כורמים המשיכו לגדלו, ליהנות מפריו הטעים וככל הנראה אף להכין ממנו יין בסתר. הביתוני הינו זן ענבים אדום, בעל אשכול צפוף, קליפה עבה ובשרנית. הוא נחשב בעיני מגדליו לזן אציל ופרחוני במיוחד.

בעזרתם של האגרונום יעקב הניג ודר' שיבי דרורי, החוקר את הזנים הקדומים בארץ ישראל, הצליחו אנשי היקב למצוא כרם ביתוני בודד אחד הגדל בגובה רב בהרי יהודה, ליד העיר חברון. זהו כרם בעל שאיננו מושקה כלל, כרם אשר גדל בשיטת הדלייה מסורתית, הקרויה "סוכה חברונית".

ביתוני 2016 תסס תסיסה עדינה שחלקה עם אשכולות שלמים, על מנת לבטא את פרחוניות הזן, עדינותו ואופיו האציל והאלגנטי.
 תקופת התיישנות של כ-9 חודשים בחביות עץ אלון מבורגון שבצרפת העניקה ליין רובד נוסף של מינרליות, איזון ואיפוק יוצא דופן. ליין ארומות פרחים, סיגליות ועשבי תיבול ים תיכוניים.

מהביתוני 2016 יוצרו 2290 בקבוקים בלבד.
מחיר מומלץ לצרכן: 99 ₪.
 

צילם אלי פרכטר

בציר שלישי ליין הישראלי הקדום
מראווי 2016

'מראווי' הוא זן ענבים מקומי עתיק ויוצא דופן מארץ ישראל. זהו אינו עוד זן בינלאומי שיובא לכאן בעבר, דוגמת זני הענבים שהביא איתו הברון רוטשילד, אלא אחד כזה שגדל באדמת המקום, שורשי, ואזכורים רציפים לנוכחותו ולאיכותו קיימים עוד מתקופת המשנה והתלמוד. בעבר, בתקופת הכיבוש הממלוכי ולאחריו בתקופת השלטון העות'מאני, אסרו על הכנת יין ושתייתו.

בעוד שזנים מקומיים, אדומים ולבנים נכחדו לאיטם, הודות לטעמו העדין והנפלא שרד זן המראווי את האיסורים, וכורמים המשיכו לגדלו, ליהנות מפריו הטעים וככל הנראה אף להכין ממנו יין בסתר.

לאחר שנים של מחקר ומעקב אחר זן ענבים קדום וחבוי זה, אנשי יקב רקנאטי גאים להשיק את הבציר השלישי של המראווי, בציר 2016. זהו יין המביא עמו ביטוי טהור, עתיק וכן של טרואר ארץ-ישראלי, זן ענבים אשר גדל פה מאז ומעולם.

מראווי 2016 נסחט בעדינות, תסס והתיישן בטמפרטורה נמוכה על משקעיו בחביות עץ אלון צרפתי למשך 10 חודשים, על מנת לשמר את רעננותו ואופיו המיוחד. היין מתאפיין בארומת פרי הדר, במינרליות יוצאת דופן ופירותיות שהינה ביטוי לאדמת המקום ולסוכה החברונית בה גדל.

ממראווי יוצרו 4,980 בקבוקים בלבד.
מחיר מומלץ לצרכן 99 ₪

 

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *