ביקור וטעימות ביקב אדיר

15/07/2017
ישראל פרקר המשך »

יקב אדיר הנמצא באזור התעשייה דלתון שבגליל העליון, חוגג 10 שנים של ייצור יין. זו הייתה סיבה נהדרת להתארח ביקב ובמבניו השונים, כאורחיהם של האחים יוסי ואבי רוזנברג, בעלי היקב. יוסי המנכ"ל, אבי היינן.
כבר בארוחת הבוקר שסעדנו במרכז המבקרים היפה, ששפעה בגבינות עיזים, אפשר היה להבין שאדיר זה גם מחלבה וגם יקב. שם היקב והמחלבה – אדיר כולל את האות הראשונה של משפחות אשכנזי ורוזנברג, השותפים במחלבה, וגם את המילה דיר (עזים), ובכלל מקום אדיר ליין וגבינות איכות….
מרכז המבקרים של העסק מחולק לשני אגפים, האחד מוקדש ליין והשני לחלב עזים ומוצריו.
 כ 2,000 עיזים חולבות המניבות כמיליון ליטר חלב בשנה, יש למשפחת רוזנברג במושב כרם בן זמרה. את עסקי החלב מנהלים החברים עם מפעל טרה.
נושא גידול העיזים והשימוש בחלבן החל באדיר ב1995 עם ידע צרפתי.
אנחנו הגענו הפעם כדי לחגוג עם היקב ויינותיו הקוצרים שבחים בארץ ובחו"ל. התחלנו את סיורינו בביקור בכרמי המשפחה שבשטחי המושב כרם בן זמרה, שענביהם היו עדיין רחוקים מהבחלה, בניגוד לענבי כרמי הדרום, שחלקם כבר היו מאוד קרובים להבשלה במועד ביקורנו.
הכרמים הראשונים של יקב אדיר ניטעו בסוף שנות השמונים ורק ב2003 החליטו אנשי המשפחה להקים יקב, שהלך והתפתח בגדול מאז. בשנים הראשונות שלטו בכרמים הזנים קברנה סוביניון ושרדונה, בלבד.
 כיום היקב קולט כ200 טון ענבים בעונה, מכ-300 דונם כרמים. מייצרים מהם כ150,000 בקבוקי יין בשנה.
כרמי היקב נמצאים בשטחי המושב כרם בן זמרה, ובכפר שמאי, אלקוש ודישון. הזנים העיקריים סברמים הם: קברנה סוביניון, שיראז, סוביניון בלאן, קברנה פרנק, פטיט וורדו, שרדונה, שאנין בלאן
את היינות משווקת שמרית נחמיאס, מחברת ‏ש"יין שיווק מוצרי פרמיום בע"מ.

היקב השתדרג מאוד בשנה האחרונה. בבניין חדש שבוקם נבנה אולם המכיל מיכלי נירוסטה גדולים, ולידו אולם חביות גדול ומקורר, בו מוקרן מופע אור קולי נחמד על גבי חביות העץ הצרפתיות, במספר שפות, להנאת המבקרים וחיבורם ליין המיוצר במקום.
בחוץ, סמוך לבניין ניצב מכבש הידראולי ענקי.
 מעל אולמות המכלים והחביות נבנו משרדים חדשים ובמקום אף טעמנו, בהנאה, שבעה יינות איכותיים של היקב, כשבראשם היין 10, לכבוד 10 שנות היקב.
היין, שהוא בלנד, יוצר מענבי בציר 2013, קברנה סובניון, שיראז וקברנה פרנק. בפה טעם מודגש וטעים של גרגרי הענבים. עדין ספה הרגשתי טאניות גבוהה, שבודאי תתרכך בשנות ישון נוספות או בשהייה של מספר שעות בדקנטר לפני הלגימה. 280 ש"ח לבקבוק.

 מבנה היקב הישן שופץ, ובאולם גדול מוצגים יינות היקב למכירה על מדפים ארוכים וכן נערכים בו סדנאות לייצור גבינות, מאפים, יין ושוקולד.
היקב מציע פעילויות רבות ומגוונות למבקרים הרבים המגיעים אליו. כך שהביקור במקום הוא חוויה מתתמשכת, מלאה בחוויות. מומלץ כמובן מאוד, להגיע, לטעום ולהתרשם.

ביקב מייצרים מספר סדרות של יינות , שלעיתים הרכב זניהם קצת משתנה, בהתאם ליבולי הכרמים ולהחלטת היינן.

סדרת כרם בן זמרה
סדרה של יינות זניים בעלי איכות גבוהה וארומה טובה, ובהם מבחר ייחודי של טעמים וארומות. ענבי היינות שצמחו לאורך מדרונות חלקת הפלאטו המיוחדת של היקב נבצרים בשעות הבוקר המוקדמות והקרירות, הופכים ליינות שעברו תהליך יישון בחביות עץ אלון צרפתיות ואמריקאיות למשך תקופה של 12-14 חודשים, ולאחר מכן עוברים תהליך יישון נוסף של 5 חודשים בבקבוקים, לאחר הביקבוק. 

בסדרה 3 יינות זניים: קברנה סוביניון, שיראז וסוביניון בלאן.
טעמנו את הסוביניון בלאן 2016 , שענביו הגיעו מארבע חלקות שונות. הריח הפירותי העדין הצטרף לטעם הטוב עם תחושת מתקתקות בפה. הטעם השיורי בפה היה ארוך.
הקברנה סוביניון 2015 , שטעמנו, הגיע מחמש חלקות שונות בכרם בן זמרה. הוא עם חמיצות מאוזנת, ריח פירותי וטעם שיורי קצר. זהו היין המוביל ביקב מבחינת התעניינות ציבור חובבי היין.
אהבתי מאוד את השיראז 2015 מכרם שניטע ב2004. צבעו אדום עמוק, והוא עם ריח פירותי נעים. קצת טאני בולט עדיין.

סדרת a
סדרת בלנדים איכותיים וריחניים המציעה שלוב ייחודי של טעמים.
הענבים נבצרים בשעות הבוקר המוקדמות והקרירות. היינות מתיישנים בחביות עץ צרפתיות לתקופות שונות, היין הלבן במשך 12-14 חודשים, והיין האדום במשך  18-20 חודשים, ולאחר הביקבוק הם מתיישנים עוד 6-8 חודשים בבקבוק.

בסדרה 2 יינות:
אדום: בלנד של שיראז, קברנה סוביניון וקברנה פרנק .
לבן: בלנד לעיתים של שרדונה, שאנין בלאן וסוביניון בלאן. לעיתים ללא השאנין בלאן.
טעמנו את בלנד השרדונה 90% והסוביניון בלאן 10% 2015 . חשתי בחמצמצות פריכה בפה.
הבלנד האדום היה טאני מאוד ונכונות לו עוד מספר שנות התיישנות. הצבע אדום עמוק והטעם מזכיר קצת שזיפים.

פלאטו – יין הדגל של היקב:
היין מיוצר אך ורק בשנים בהן הבציר איכותי במיוחד ועומד בסטנדרטים הגבוהים ביותר, שהיינן קבע.
הענבים המיועדים ליין זה עוברים תהליך מוקפד ביותר של ייצור. לאחר הבציר, האשכולות עוברים מיון ידני להבטיח שרק הענבים באיכות הגבוהה ביותר נבחרים לסדרה.
בסיום הסחיטה ועם הפרדת הגרגרים והשידרה עוברים להשרייה קרה בת 72 שעות ורק אז מועבר היין לחביות עץ אלון צרפתיות לתקופת יישון של 24 חודשים.
יינות אלו עוברים תהליך יישון נוסף בבקבוקים במשך תקופה של 8-12 חודשים.
יין הפלאטו זכה בפרסים יוקרתיים בתחרויות טעימה רבות ובהכרה בינלאומית.
טעמי יין פלאטו ומגוונים. זהו יין עוצמתי במיוחד, המשלב בתוכו איזון מושלם בין שלל תכונות  טעמים וניחוחות.  
טעמנו את פלאטו 2014 (180 ש"ח) . 92% קברנה ו8% שיראז. היין המהנה שהה 24 חדשים בחביות עץ צרפתיות חדשות. בפה נשאר טעם שיורי ארוך טעים.

כל יינות אדיר כשרים למהדרין בהשגחת – בד"צ בית יוסף וה OU

יקב אדיר – פארק התעשייה דלתון

שעות הפתיחה: ימים א'-ה': 9:00-17:00, ימי ו': 9:00-14:00, סגור בשבתות.

טל. 04-6991039, נייד: 052-4729468  www.adir-winery.co.il

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *