דיווח מיקב הבוטיק כרם מוסקט

30/04/2017
היוצרים מספרים המשך »

בסוף השבוע האחרון של חודש אפריל 2017 נפתח לקהל "כרם מוסקט" יקב הבוטיק החדש.

כרם המוסקט שעל שמו היקב נמצא במשק של משה פארן במושב מישר, מיישובי גדרות שליד גדרה. 
משה – חקלאי ואיש הייטק חבר לנתן ליפשיץ, יוצר סרטים ויינן להקמת יקב בוטיק קטן.

אנשי היקב מספרים:
יקב בשנת הבציר הראשונה שלו מקווה לשנה רגועה ונוחה. הבציר הראשון של היקב היה בשנת 2015. שהייתה הפכפכה מסובכת ומאוד לא פשוטה: חמסינים קשים וסופות חול הרסניות,. הקושי העיקרי היה – קבלת החלטות לגבי מועד הבציר.

אנחנו שמחים כי בדרך קיבלנו את ההחלטה הנכונה ובצרנו בזמן המתאים. הטעמים בכל הזנים התפתחו היטב ויוכיחו היינות שאנחנו משיקים: "הרמוניה" על בסיס שירז עם קברנה ומרלו ומעט פטיט ורדו.
"מלודיה" שהוא למעשה בלנד בורדו – קברנה סובניון, מרלו קברנה פרנק ופטיט ורדו.
"אנסמבל" גם הוא בסך הכול טוב מאוד.

שנת 2016 (הבציר השני) התאפיינה בחורף ממוצע ובקיץ חם אבל יציב והבציר היה טוב מאוד. למרות הכמויות הקטנות יחסית מגוון החלקות, הזנים והתסיסות היו כמו של יקב גדול בהרבה. עשינו יין מארבעה אזורי גידול: מישר, כרמי יוסף, גדרה ומטע שבמרומי הרי יהודה.
התססנו שמונה זני ענבים: מוסקט אלכסנדרוני, מוסקט המבורג, פטיט ורדו, שירז, קברנה פרנק, קברנה סובניון, שרדונה ומרלו. 
בסך הכול תססו ביקב כשלושים מיכלים שונים. הפקנו מעט יותר מחמשת אלפים בקבוקים – יינות יבשים אדומים, לבנים ורוזה וקינוח מתוק. היינות האדומים והקינוח המתוק, מתיישנים בחביות ואת הלבנים והרוזה אנחנו משיקים.

העבודה ביקב התנהלה במקצועיות ובהנאה גדולה. הביר בחלקות שאותן בצרנו בעצמנו היה מהיר ונעים והתחושה הכללית טובה מאוד מענגת ומלאת סיפוק, גם לנו וגם לכל החברים ובני המשפחה שלקחו חלק ועזרו.

הבסיס ליין הלבן שלנו הוא המוסקט אלכסנדרוני מהכרם של היקב במישר. בשנת 2015 שהייתה שנת שמיטה הכרם עבר גרדום ואחריו הוא התפתח מחדש והיה יפה ומסודר. הענבים בשתי החלקות, הצעירה והבוגרת, היו איכותיים וההבשלה בדרך כלל אחידה.

קפיצת המדרגה הגדולה של השנה היה חדר הקירור ליין לבן שנכנס מיד לפעילות מכסימלית ואפשר לנו שליטה בטמפרטורת התסיסה.
שני בצירים ברמות הבשלה שונות  נלקחו מהחלקה הצעירה וכמות נוספת נבצרה בחלקה הבוגרת. כך שמכרם המוסקט אלכסנדרוני עמדו לרשותנו שלושה יינות שונים שאפשרו שילוב אופטימלי עוד לפני העירוב עם זנים נוספים.
ערך מוסף לסימפוניה – היין הלבן הראשון של היקב אנחנו מקווים להשיג באמצעות בלנד של המוסקט עם זנים נוספים.
השנה התחלנו את תהליך הלימוד הזה ושילבנו כמויות קטנות של שרדונה ושל לבן מאדום מקברנה סובניון בבלנד הלבן.
אנחנו מתכוונים לבדוק גם שילוב של זנים נוספים. זהו תהליך שיכול לקחת כמה שנים שבסופו נחליט על הזנים שישתתפו בבלנד האיכותי שלנו, כשהכינור הראשון אמור להישאר המוסקט האלכסנדרוני וכל הזנים האחרים יעבדו למענו.

גם השנה עשינו "סונטה" רוזה בכמות קטנה. בבסיסו הוא עשוי מענבי מוסקט המבורג שנבצרו מוקדם יחסית והותססו מלכתחילה כרוזה, בשילוב בלידינג מענבי פטיט ורדו. גם כאן נעזרנו בחדר הקירור.

כמו בשנה שעברה אנחנו מתכננים שלושה יינות אדומים יבשים.
בימים אלה אנחנו עורכים את הטעימות לקביעת הבלנד הסופי שלהם והם יושקו בעוד כשנה. בעוד כחודשיים אפשר יהיה כבר להתרשם מהם ולרכוש אותם כיין עתידי.  בין היתר בצרנו מוסקט המבורג מהכרם של היקב. זהו זן שלא מאוד מקובל לעשות ממנו יין אדום ודאי לא יבש, אבל החלטנו לנסות והופתענו לחיוב מהתוצאה. הוא יהיה הבסיס לאנסמבל 2016 שיהיה יין אדום קל יחסית נעים וארומטי.

גם את הפטיט ורדו מהכרם בגדרה בצרנו בעצמנו עם חברים ובני משפחה. חגיגה גדולה שהביאה ליקב כמות ראויה של ענבים איכותיים. התססנו אותם בשני מיכלים בטמפרטורות שונות וכך קיבלנו יין פירותי ארומטי קצת יותר מהמיכל הקר יחסית ויין עגול ונעים מהמיכל החם. גם השנה היינו מאוד מרוצים מענבי השירז מכרמי יוסף ומאושרים מהמרלו ממטע שבמרומי הרי יהודה.

חודשיים לפני הבציר היה ברור לנו שאם אנחנו רוצים לעשות בציר מאוחר עלינו לטפל בענבים כשהם עוד קטנים וכך לשתי שורות בחלקת הכרם הוותיקה עשינו טיפול ירוק של חילון ודילול אשכולות מסיבי על מנת שהענבים יחזיקו מעמד בלי להרקיב. ובאמת ההבדל היה ברור והענבים בשתי השורות הללו היו יפים ונשארו עמידים יין הקינוח שעשינו מהם משתבח עכשיו בחבית. בבציר הקרוב נשתדל לעשות גם יין בסגנון פורט מענבי המוסקט המבורג שהצימוקים שלהם שטעמנו בכרם נראים מצוינים לעניין הזה.

ככלל  אנחנו מתכוונים לשמור על המתכונת של הכנת היין :
שני יינות לבנים: סימפוניה ואלגרו שניהם על בסיס מוסקט אלכסנדרוני מהכרם של היקב שלפחות באחד מהם ישתלב זן נוסף.
שלושה יינות אדומים: הרמוניה, מלודיה ואנסמבל – ממסכים שונים ממבחר הזנים שנתסיס בכל שנת בציר.
נוקטורנו – יין קינוח לבן מענבי מוסקט אלכסנדרוני ופורטיסימו יין אדום מתוק בסגנון פורט.
בעתיד נשתדל להעשיר את המגוון של הענבים, הזנים והאזורים. אנחנו מקווים להמשיך לעשות גם יינות ניסיוניים ולחפש כיוונים חדשים.

היקב מתוכנן לגדול רק עוד קצת ולהישאר קטן איכותי ואינטימי ובכל זאת אנחנו חושבים כמו יקב גדול. מקצוענות  ומצוינות הן דרך פעולה יומיומית.
אנחנו שואפים גבוה ופועלים להכין יין איכותי מעניין ומיוחד. היקב מייצר יינות בלנד מורכבים בעיקר כי עבורנו היין הוא שפה. הכרמים ואזורי הגידול, זני הענבים ותהליכי העבודה ביקב הם כלי התקשורת שבעזרתם אנחנו מבקשים להעביר את הסיפור שלנו לגביעי היין ולגרונות הצמאים. כשהצרכנים לוגמים מהיין, הם קולטים בחושיהם את המסרים הלא מילוליים שמרכיבים את הסיפור וזוכים לחוויה מיוחדת שמועצמת באווירה הכללית של חצר היקב ובמפגש עם היוצרים.
הם ימצאו כאן פינת ישיבה נעימה ומשהו קטן לאכול לצד היין. בעתיד מתוכננות גם ארוחות יינן מושקעות ומגוון של אירועי תרבות שביחד עם יינות היקב ייצרו חוויה מושלמת. הרעיון הוא לא בהכרח לגדול אבל להעמיק, להשתכלל ולהשתפר.

 
האנשים של כרם מוסקט

משה פארן – מנהל
נולדתי במושב מישר וגדלתי בנחלה שבה אני חי כיום. במקצועי אני איש הייטק, עוסק במכירות עם התמחות מול השוק ההודי. כמו ביצור היין גם שם צריך להיות מקצוען. חשובה ההתמדה ודרושה סבלנות רבה.

כמושבניק, אהבת האדמה זורמת בעורקי והחקלאות היא לחם חוקי וגם כשפניתי להייטק נשארתי מחובר למשק ונטעתי כרם. כבר אז כששתלתי את הגפנים הבנתי שיום אחד גם אייצר יין ולמדתי ייצור יין ביקב שורק. אני מאמין שכורם שיודע לייצר יין גם ידע לטפח באהבה את הגפנים וימקסם את הפוטנציאל של הכרם. הרי הכל מתחיל מהגפן – שתיל קטן שצמח, גדל, הגיע לבגרות ונתן את פריו שממנו אני מייצרים את היין שלנו. בכל השלבים טיפלנו בענבים וביין באהבה רבה.

הכוונה שלנו היא להישאר יקב קטן כך שנוכל בכוחות עצמנו לשלוט בשלבי העשייה השונים ולבצע את כל תהליכי היצור. ההנאה שלנו נובעת מהעשייה העצמית ואנחנו שמחים גם לשתף בני משפחה  וחברים בתהליך המהנה של העשייה המגוונת.

נתן ליפשיץ – יינן
נולדתי בירושלים וברוב שנותיי הבוגרות עסקתי בייצור סרטים וכתבות טלוויזיה: תסריטאי, במאי, עורך, מפיק וצלם. עשיתי סרטים מסוגים שונים (תדמית, הדרכה, שיווק ותיעוד עם התמחות מיוחדת בסרטים היסטוריים ואנושיים במיוחד פורטרטים של יוצרים ואנשי אומנות). אם ננער את האבק נמצא בין העבודות שלי גם שני פרקים ב"עמוד האש" ואת פרק הפתיחה של "תקומה" לצד סרטים תיעודיים רבים שהוקרנו בישראל ובערוצי שידור רבים בעולם.

לאחרונה ביימתי צילמתי וערכתי עבור שירות הסרטים הישראלי סדרת טלוויזיה תיעודית בת 12 פרקים "צלילים כחול לבן" על מוזיקאים שזכו בפרס ישראל. סדרה הזו השאירה בי חותם והשפיעה של שמות היינות שאנחנו מייצרים. 

כחובב יין ותיק פיתחתי את יכולות הכתיבה גם ליין והפכתי עיתונאי של יין. עם הזמן למדתי בקורסים מתקדמים בבית הספר ליין של "יקב שורק" והתמקצעתי בטעימה, שיפוט וכמובן בהכנת יין. את הצעדים המעשיים הראשונים עשיתי עם חברים ביקב הבוטיק הקטן "וינו וריטס" ואחר כך הייתי היינן של "יקב נחשון". היום אני מאושר ביין שאנחנו עושים כאן ב"כרם מוסקט".

אני מוצא דמיון רב בין הפקת סרטים דוקומנטרים והכנת יין. אני אוהב לא רק לעשות אלא גם להרצות ולספר על שני תחומי העיניין העיקריים שלי. כך שבעצם אני מספר סיפורים, הכתיבה הסרטים והיין הן השפות שבהן אני משתמש.

 

בערב ההשקה – צילם ישראל פרקר

 

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *