GONZALEZ BYASS SPAIN

16/03/2017
טעימה בחדר יין שבנווה ירק המשך »

 ישראל פרקר
הייתי אורח חדר היין בנווה ירק ושל קובי ולילך מקבוצת צרפת ישראל ליינות איכות, שהגיעו לערב טעימות מיוחד עם הספרדי פרננדו קארדסה קבררה, מקבוצת גונזלס ביאס.

קבוצת גונזלס ביאס נוסדה בשנת 1835 בעיר חרז שבדרום ספרד ע”י מנואל מריה גונזלס, שכבר בגיל 23 החליט להקדיש את חייו לייצור וסחר של יינות שרי ואלכוהול.

השליטה בקבוצה מצויה בידי משפחת גונזלס מזה 5 דורות. בשנת 1855 הצטרפה כשותפה לקבוצה משפחת ביאס, שהיתה מפיצה באנגליה, במטרה למנף את הקשרים עם אנגליה שהייתה אז היבואנית הגדולה בעולם ליינות שרי.

המוצר הראשון שייצר היקב היה שרי שנקרא על שם דודו של מנואל – טיו פפה = הדוד פפה.
טיו פפה הוא המותג הראשון שנרשם בספרד. בשנת 1844 הוא נמכר לראשונה באנגליה וכיום הוא

השרי פינו הנמכר ביותר בעולם. מדובר בשרי יבש מאד שמיוצר מענבי הפלומינו פינו.
לאחר התסיסה  שמתחילה במכלי נירוסטה מוסיפים אלכוהול על מנת להעלות את ריכוז האלכוהול ל 15.5% , ומעבירים את היין לחביות עץ אלון אמריקאי ליישון למשך 4 שנים, במהלכן מתבצע תהליך ה’סולרה’ , מהילה של היינות עם יינות משנים קודמות. תהליך נוסף המייחד את השרי הוא היווצרות ה’פלור’  (flor (זן מיוחד של שמרים המצוי רק באזור זה, אשר מכסה את היין בחביות בשכבה עבה, המעניקה  ליין טעם. הפלור נותן לטיו פפה את טעמו הייחודי, ניחוחו ואופיו. הוא נחשב שרי איכותי אותנטי ואלגנטי בעל גוון זהבהב בהיר, עם ניחוח אופייני של ה’פלור’, טעם רענן, נקי, יבש מאוד וריחני. גוף חלק ועגול עם סיומת ארוכה.

קבוצת גונזלס ביאס ממשיכה את דרכו של מנואל מריה גונזלס ומקדישה את עבודתה במסירות לייצור ולסחר של יינות, שרי ואלכוהול עם אסטרטגיה ברורה – להביא לעולם את המגוון והמיטב שיש לאזורי היין בספרד להציע.

חברת גונזלס ביאס שהחלה את דרכה עם יקב אחד ליצור שרי, רכשה במרוצת השנים יקבים איכותיים ביותר, מאזורים שונים בספרד, עליהם נמנה יקב ברוניה מריוחה, בית הקאווה וילרנאו מקטלוניה, יקב וינאס דל ורו מסומונטנו, יקב פינקה קונסטנסיה מטולדו ועוד.

התברר לי בטעימה שהשרי הספרדי כלל לא דומה לשרי ברנדי המתקתק העשוי מדובדבנים, שאנו מכירים. השרי הוא אחד היינות הקלאסיים והמיוחדים ביותר המזוהים עם ספרד.

השרי משתייך לקבוצת היינות המחוזקים, כלומר לאחר שהתירוש המתקבל מסחיטת הענבים עובר תסיסה והסוכר מומר לאלכוהול באמצעות שמרים, מוסיפים לו תזקיק אלכוהולי שמעלה את ריכוז האלכוהול במשקה.
את יין השרי היו מחזקים באלכוהול כבר בתקופות קדומות על מנת לשמר את היין לאורך זמן. במשך השנים הפך מנהג זה לחלק מתהליך יצור השרי.

השרי מיוצר בקצה הדרום מערבי של ספרד סמוך לגבול מרוקו, במחוז אנדלוסיה, בין הערים  Jerez, Sanlucar de Barrameda  ו- El Puerto de Santa Maria – אזור הנקרא משולש השרי.
זני הענבים הקלאסיים בהם משתמשים ליצור שרי הם: פלומינו פינו, מוסקט ופדרו חימנז.

פרננדו קארדסה קבררה הטעים אותנו בטעימה מודרכת ויסודית ממיטב יינות הקבוצה  שחברת צרפת ישראל מייבאת לארץ.
התחלנו בקאווה תוססת מבציר 2013, וילרנאו ברוט נטור וינטאג'.
הבועות נוצרו בכוס כראוי בשפע. טעם עדין ומאוד טעים בפה. יין יבש, ללא מתיקות.
הוינס דל ורו, גוורצטרמינר 2011 , המוזהב, היה טעים עם ארומה טרופית וטעם המזכיר ליצ'י. אהבתי.
השרי טיו פפה, הנחשב לאיכותי בספרד, היה יבש מאוד. הוא היה קשה לי מאוד ללגימה ולא התאים לחך שלי.
השרי עשוי מענבי פלומינו.
לאחר מכן הגיע תורם של שלושה ינות ברוניה ריוחה קריאנזה 2013, רזרבה 2012 והגרנד רזרב. הם היו שונים בגילם ובמספר החודשים ששהו בחביות.
החך ונאף שלי אהבו מאוד את הרזרב, עם הגוף המלא והארומה הפירותית הנעימה.
השרי אלפונסו – 18% אלכוהול, היה הרבה יותר שתי וטעים מהשרי הקודם…. טעם וריח של קפה וקרמל.
הוא נעשה בשיטה מיוחדת עם שמרים ששכבו על היין במיכל והגנו עליו מחימצון..
סיימנו בנקטר פדרו מתוק מתוק שהזכיר לי קומפוט שזיפים שחורים.מאוד בשלים.
את השיא שבר השרי נואה. המתוק מאוד, ששהה בחביות 30 שנה. טעים טעים עם 15% אלכוהול.
עוד המון פרטים על היינות :

תגובות

תגובות

נושאים נוספים:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *